Yapay sinir ağı kullanarak göğüs kanseri hastalığının tahmini
Prediction of breast cancer using artificial neural networks
- Tez No: 615474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜRHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde meme kanseri (breast cancer) dünyadaki en önemli kötü huylu hastalıklardan biridir. ABD'de meme kanseri, kadınlarda tüm onkolojik hastalıklar arasında birinci sırada yer alır ve akciğer kanserinden sonra onkolojide ölüm nedeninin ikincisidir. Meme kanserinin erken teşhisinde ve tedavisinde son zamanlarda elde edilen büyük başarılara rağmen, ilk aşamalarda teşhisi için yeni yaklaşımlar ve algoritmalar geliştirilmeye devam etmektedir. Meme kanseri, diğer kötü huylu hastalıklar gibi birçok sınıflandırmaya sahiptir. Histolojik, moleküler, fonksiyonel, TNM sınıflandırması bunlardan bazılarıdır. Çoğu kanser vakası hastalığın geç aşamalarında ancak teşhis edilebilir ve tedavi sıklıkla cevap vermez ve hasta kaybedilir. Bu sebepten meme kanserinin erken evrelerde teşhisi hayati önem taşır. Bu çalışmada sınıflandırma testi doğruluğunu, hassasiyet ve özgüllük değerlerini ölçerek sunmakta olan Wisconsin Meme Kanseri Teşhisi (WDBC) veri seti kullanılmaktadır. Uygulamada, veri seti eğitim aşaması için %70 ve test aşaması için %30 olarak bölünmüştür. Bu çalışma yapay sinir ağı kullanarak meme kanseri tahmininde optimizasyon algoritmalarının ve parametrelerin nasıl seçilmesi gerektiğini incelemekte ve farklı seçimlerinin nasıl sonuç verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most important malignant diseases in the world. In the United States, breast cancer ranks first among all oncological diseases in women and is the second leading cause of cancer mortality after lung cancer. Despite recent great success in the early detection and treatment of breast cancer, new approaches and algorithms are still being developed for early diagnosis. Breast cancer has many classifications, like other malignant diseases: histological, molecular, functional, TNM classification. Most cases of cancer can be diagnosed in the later stages of the disease, and treatment is often not responding and the patient is lost. Therefore, early detection of breast cancer is vital. This study uses the UCI Breast Cancer Wisconsin (Diagnostic) Data Set (WDBC), which is presented by measuring test classification accuracy, sensitivity, and specificity values. The data set was divided into 70% for the training phase and 30% for the testing phase. This study demonstrates the importance of optimization algorithm selectiona and parameters in the diagnosis of Breast Cancer using Artificial Neural Networks and investigates how they should be chosen. The accuracy results of different optimization algorithms and parameter values are reported.