Formations, reformations, deformations'tracing architectural history of the communal roomin the works of soviet nonconformist artists: 1975-1991
Oluşumlar, dönüşümler, bozunumlar' Moskova nonkoformist sanatçıları ve işleri peşinde komün oda ve mimarisinin izini sürmek 1975-1991
  1. Tez No: 615670
  2. Yazar: SENEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Bu tez, 1970lerin ikinci yarısında Sovyet Moskova'sı yeraltı kültüründe yeşeren Sovyet Nonkonfomist sanatçıların pratikleri üzerinden komün odanın kamusaldan mahreme uzanan evrimini takip etmektedir. Sovyet komün apartmanları kolektif yaşamın sınandığı bir devrim deneyiydi.“Tek çatı altında sosyalizm”i tasarlamak idealiyle başlatılan komün apartman,1920-1950 yılları arasındaki süreçte, toplumsal kontrolün sağlandığı, statükonun sağlamlaştırıldığı ve Sovyet kolektif bedenlerin şekillendiği bir kuruma dönüştü. 1950lerin sonunda, Kruşçev'in Çözülme dönemini takiben kamusal odanın mahremleştirilmesiyle, yeni mahrem oda, başlıca Sovyet kentlerinde yeni yeni yeşeren entellektüel yeraltı kültürü tarafından nefes alma alanlarına dönüştürülmeye başlandı. 1960lardan başlayarak, özellikle Moskova ve Leningrad, yeni dönüştürülen mahrem odaların çeşitli disiplinlerden entellektüeller tarafından yeraltı aktivitelerinin sürdürüldüğü mekanlar olarak yeniden örgütlenmesine tanıklık etti. Bu tez, Çözülme-sonrası komün odada evrilen dinamikleri ve komün odanın estetik ve mimarisini, mahrem ve kolektivite, resmiyet ve gayri-resmiyet ikileminde; yeraltında kurumsallaşan, ve 1975-1991 yılları arasında üç nesil boyunca ilişkileri, dinamikleri ve estetik kaygıları biçimlenen, dönüşen ve bozunan Moskova Nonkonformistleri üzerinden takip eder. Nonkonformistlerin ilişki ağları ve sanat eserleini iki paralel fakat birbirine bağlı analizde irdelerken, bir taraftan komün odanın sanatçı pratikleri, biyografileri ve ilişki ağlarıyla iç içe geçen yolculuğunu belgelemek, diğer taraftan Nonkonformistlerin bağlamı, ilhamı ve estetik üsluplarının temel nesnesi olan komün odanın mimarlık tarihini, hem Moskova'da hem de sanatçıların Batı'daki sergilerindeki yeniden üretimlerinde takip etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the evolution of communal room from a collective to private space through practices of an underground art circle that emerged during the second half of the 1970s in Soviet Moscow, namely Soviet Nonconformist artists. The Soviet project of the communal apartment was a revolutionary experiment of collective living. Initiated with the ideal of designing“socialism in one building,”it turned into an institution of social control, the base for establishing status-quo and a micro-cosmos where Soviet communal bodies were shaped between the 1920s and late 1950s. Following the transformation of communal apartments into private rooms during Khrushchev's Thaw in the late 1950s, these new private rooms were transformed into zones of freedom by newly flourishing underground culture in major cities of the Soviet Union. Starting from the 1960s, especially Moscow and Leningrad, witnessed private rooms to be appropriated as spaces for the underground activities of various intellectual fields. This thesis aims to decode the dynamics, aesthetics, and architecture of post-thaw Soviet communal rooms in between privacy-collectivity, and officiality-unofficiality by tracing“Moscow Nonconformists”through three generations that were formed, reformed, and deformed between the years 1975-1991. In two parallel analysis, on networks and artworks of Nonconformist artists, it is aimed to trace the architectural history of the communal room both in Moscow and through artists exhibitions in the West as the context, the muse and the object of their artistic genre, while documenting the room's intertwined journey with artists' biographies and networks.