Dar mükelleflerin sanal reklam faaliyetlerinin vergilendirilmesinin uluslararası vergi hukukundan doğan yükümlülükler ile uyumluluğu
Taxation of the non-resident taxpayers' digital advertisement income and its compatibility with obligations under international tax law
- Tez No: 615717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA ZEYNEP ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dijitalleşen ekonomik faaliyetler küresel refaha katkı sağlamakla birlikte vergilendirme alanında problemleri de beraberinde getirmektedir. Sanal ortamlarda sunulan hizmetlerin vergilendirilmesi, vergi politikası alanında tartışmalara yol açmaktadır. OECD ve diğer uluslararası kuruluşlar nezdinde dijital ekonomiden elde edilen kazançların vergilendirilmesi için uluslararası yeknesak uygulanacak kuralların oluşturulmasına çalışılmaktadır. Ancak, hükümetler vergi gelirlerini korumak için tek taraflı vergisel önlemler alma gayreti içerisindedir. Türkiye Cumhuriyeti de dünyadaki benzer uygulamaları takip ederek dijital ekonominin vergilendirilmesi amacıyla tek taraflı vergisel önlemler almaktadır. Fakat, bu vergisel önlemlerin uluslararası vergi hukukundan doğan yükümlülükler ile uyumluluğu noktasında sorunlar bulunmaktadır. Türkiye'nin dar mükelleflerin sanal reklam gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik aldığı önlemlerin, Türkiye'nin akdetmiş olduğu çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarından doğan yükümlülükleriyle uyumluluğunun incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the digitalization of the economic activities contributes to the global welfare, it brings the taxation problems with it. Taxation of the digital services creates complex tax policy problems. The OECD and other international organizations endeavour to develop coherently applicable international approaches for taxation of the digital economy. However, governments are enacting unilateral taxation measures which aim to ensure domestic tax revenue simultaneously. Republic of Turkey is following the international trends and taking unilateral taxation measures for taxing the digital economy. These unilateral measures constitute conflicts with obligations arising from international tax law. The compatibility of the unilateral measures enacted by Turkey for taxation of the non-resident taxpayers' income from digital advertisements services with the obligations arising from double tax treaties concluded by Turkey must be scrutinized.