Türkiye Erkekler Voleybol Efeler Ligi 2018-2019 sezonunda yer alan takımların lig maçlarındaki denetimsiz verilerin ve teknik değişkenlerin başarıya etkisi
Efeler Turkey Men's Volleyball League 2018-2019 season in the league matches team involved in unsupervised effect of variable data and technical achievement
  1. Tez No: 615768
  2. Yazar: BURAK EMRE DİRİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın temel amacı, 2018-2019 Türkiye Voleybol Federasyonu Efeler Ligi voleybol takımlarının durumsal etkinliğini analiz etmek ve kazanan ve kaybeden takımları karşılaştırmaktır. Araştırmanın ikincil amacı, takımların hangi voleybol becerilerinin farklılık gösterdiğini belirlemektir. Takımların 2018- 2019 sezonu Efeler gibi müsabakalarında oynanan 132 karşılaşmanın istatiksel müsabaka analizleri voleybol istatistik programı olan Data Voley Professional 4.0 istatistik programı kullanılarak müsabaka esnasında takımların istatistikçileri tarafından tutulmuştur. Takımlara ait değerler Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) resmi internet sitesinden elde edilmiştir. Fiziksel özellikleri, hücum ve blok yüksekliği değerleri ''Microsoft Excel'' programında ortalamaları alınarak grafik haline getirilmiştir. ''Data Volley Professional 4.0'' programında, müsabaka anında elde edilen değerlerle oluşturulan müsabaka analiz raporlarındaki veriler kullanılarak her değişken için takımlara ait ortalamalar bulunmuştur. Bulunan bu ortalamaların ''SPSS 22'' programında ''Spearman's rho'' testi uygulanarak başarı ve birbirleri ile olan ilişkilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study, 2018-2019 Efeler Turkey Volleyball Federation League volleyball team to analyze and compare the effectiveness of situational winning and losing teams. The secondary aim of the study is to determine which volleyball skills of the teams differ. Statistical analysis of the 132 matches played in teams' competitions such as Efeler in the 2018-209 season was performed by using the Volley Professional 4.0 statistics program, which is the volleyball statistics program. Age of the team, height, body weight, height and block height values such as attack Turkey Volleyball Federation (TVF) was obtained from the official website. The values of age, height, body weight, attack and block height have been averaged in '' Microsoft Excel '' program and graphed. 'In Vol Data Volley Professional 4.0' ', averages of the teams for each variable were found by using the data in the competition analysis reports generated with the values obtained at the time of the competition. Ear Spearman's rho 'test was used in SS' SPSS 22 'program to find out the success and their relationship with each other.