Toplumsal modernleşmede bir figür olarak İhap Hulusi Görey
İhap Hulusi Görey as a figure in social modernization
  1. Tez No: 616234
  2. Yazar: RECEP TUNABAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Cumhuriyet'in kurulması ile birlikte Atatürk'ün belirlediği ilkeler çerçevesinde Türk toplumunun modernleşmesi için görsel kültür kanalları bir araç olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında bu araçlar arasında yer alan afiş ve reklamların üretilmesinde en önemli figürlerden biri İhap Hulusi Görey'dir. Bundan dolayı tez çalışmasında İhap Hulusi Görey'in hayatı, eğitimi ve eserlerinin incelenmesine karar verilmiştir. Türlerine göre sınıflandırılan eserlerde kullanılan anlatım dili ve öne çıkan özellikler sanat tarihi açısından incelenmiştir. Eserlerinde kullandığı sanat üslubu tanımlanmaya çalışılmış, resimlerinde uyguladığı teknik, boyama, renk kullanımı, metin kullanımı, figür kullanımı, figürlerindeki duruş ve portre anlayışı, fon kullanımı, kompozisyon anlayışı, cinsiyet yaklaşımı, yerel unsurların katılımı gibi görülen hususlar incelenmiş ve belirtilmiştir. Resim özellikleri incelenir iken toplumun modernleşmesine yaptığı katkı ve ele aldığı kurumlar da dikkate alınarak özen gösterdiği anlatım dili analiz edilmiştir. Bu incelemelerin gerçekleştirilmesi ile birlikte üslubunun oluşum kökenleri sebebiyle Ludwig Hohlwein'in eserleri başta olmak üzere Cumhuriyet dönemi sanatçıları ile mukayese edilmiştir. Cumhuriyet yıllarının ilk çeyreğinde önemli devlet kurumlarının afişlerine hâkim bir sanatçı olan İhap Hulusi'nin toplumun gerçeklerini dışlamayan bir anlayışa sahip olarak kendisini ve Cumhuriyet ideolojisini topluma benimsetmeye özen gösterdiği ele aldığı figür ve konu yorumlamalarında da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After decleration of republic visual cultural channels were used as an item for modernization of Turkish society based on Ataturk's principles. İhap Hulusi Görey's posters and advertisement were one of the most important channels that has been used in the republic's first era. For that reason İhap Hulusi Görey's life, education and works has been decided to be exemined. Narrative language and prominent features used in the works classified acording to their types were exemined in terms of art history. It has been tried to define his artistic style, issues were examined and indicated such as the technique, painting, color usage, text usage, figure usage, posture in the figures and it's portrait conception, usage of funds, composition conception, gender approach, participation of local elements. While his paintings were examined, his contribution to the modernization of society and the institutions that it dealt with have been analyzed taking into consideration the language of expression. With the conduct of these examinations his works was compared with artists of the Republican period especially the works of Ludwig Hohlwein due to the origins of the formation of his style. İhap Hulusi was an artist who had mastered the posters of important state institutions in the first quarter of the republic with an understanding that does not exclude the realities of society and pays attention to adopting himself and the Republican ideology to the society this has been seen in his interpretations of figures and subjects.