Spor işletmelerinde psikolojik sözleşme ihlallerinin çalışanların örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık algılarına etkisi: kayseri büyük şehir belediyesi spor işletmelerinde bir araştırma
The effect of psychological agreement violations in sports centres on organizational cynicism and organizational commitment perceptions of the employees: aresearch on the sport centers of kayseri metropolitan municipality
- Tez No: 616345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ULUCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor işletmelerinde çalışanların psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık üzerine olan etkilerini tespit etmektir. Psikolojik sözleşme ihlallerinin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılıklarına yönelik yapılan bu araştırma Kayseri Büyükşehir Belediyesi spor işletmelerinde çalışan personel ve yöneticileri kapsamaktadır. Araştırma kapsamında toplamda 413 çalışan personel üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiş olup ancak dağıtılan anketin 338 adet'i geri dönmüş olup içlerinden değerlendirmeye uygun olmayanlar elenmiş ve 328 adet anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında demografik özellikleri içeren form, psikolojik sözleşme ihlali ölçeği, örgütsel sinizm ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeğini içeren anket formları kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 22 programından yararlanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin normal dağılıp dağılmadığını tespit etmek amacıyla dağılımların normalliği Kolmogorov – Smirnov testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of violations of psychological contracts on employees in sport enterprises on organizational cynicism and organizational commitment. This research, which is directed towards organizational cynicism and organizational commitment of psychological contract violations, includes personnel and managers working in Kayseri Metropolitan Municipality sports enterprises. Within the scope of the survey, a total of 413 employees were surveyed, but 338 of these surveys were returned and those which were not proper were eliminated and 328 of the surveys were evaluated. In the study, survey forms including demographic features, psychological contract violation scale, organizational cynicism scale and organizational commitment scale were used in the collection of data. In the analysis of the data obtained from the surveys, SPSS 22 program was used. The normality of the distributions was measured by Kolmogorov-Smirnov test in order to determine whether the research scales were distributed normally or not. Man Whitney U and Kruskal Wallis tests, which are nonparametric tests, were conducted to determine whether psychological contract violation, organizational cynicism and organizational commitment differed significantly according to various variables.