İnme geçiren hastalarda fonksiyonel bağımlılık durumunun depresyon ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of functional dependence of stroke patients on depression and quality of life
  1. Tez No: 616381
  2. Yazar: YASEMİN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÖZPANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, inme geçiren hastaların fonksiyonel bağımlılık durumlarının, depresyon ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı nitelikte planlandı. Nisan 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi, Ayaktan Tedavi Ünitesi ve Polikliniği'nde yapıldı. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzerinde inme tanısı almış çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 125 hasta oluşturdu. Veriler; araştırmacı tarafından, 'Hasta Veri Toplama Formu', 'Beck Depresyon Envanteri', 'Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği', 'Barthel İndeksi' ve 'İnme Etki Ölçeği 3.0', formları kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, Pearson korelasyon testi, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned having descriptive quality to evaluate the effect of the functional dependence situation of the patients who had a stroke on depression and quality of life. It was implemented at Tekirdağ Namık Kemal University, Health Practice and Search Centre, Physiotherapy and Rehabilitation Service, Outpatient Clinic between April 2018 and May 2019. The sample of the study consisted of 125 patients aged 18 years and over with a diagnosis of stroke and voluntarily accepted to participate in the study. The data was obtained by the researcher through face to face interview method by using 'Patient Data Collection Form', 'Beck Depression Inventory', 'Functional Independence Scale', 'Barthel Index' and 'Stroke Effect Scale 3.0' forms. On the evaluation of the data, average standard deviation, frequency, percentage, Pearson correlation test, independent groups t test, track one-way analiysis of variance (ANOVA) were used.