Basılı reklam iletilerinde görsel metafor kullanımının kültürel farklılıkları
Cultural differences of visual metaphor usage in printed advertising
  1. Tez No: 616686
  2. Yazar: FERRAH NUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Göstergeler modern insanın yaşamını önemli ölçüde kaplamış durumdadırlar. Tüketimle birlikte markalar; pazarda farklılık yaratmak, akılda kalıcılıklarını artırmak ve tüketicinin satın alma sürecine doğru yol aldırmak için göstergelerden yararlanmaktadırlar. Bu çalışma reklamlar yoluyla metaforun yeri, hedef kitleyi nasıl ve hangi iletişimle etkilediğini ortaya koymaktır. Bu amaçla metafor, göstergeler ve kültür ile tüketici üzerinde bıraktığı etkiler, göstergebilimsel, grafiksel ve kültürel analizler bağlamında disiplinlerarası bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Metaforun tarihsel ilk yaklaşımlarından, göstergebilimin gösterge anlayışları ile seçmeci bir yöntemle belirlenen reklamlardan örnekleri üzerinde, reklamda kullanılan metaforların dünyadaki uygulamalarının neler olduğunun ortaya koyulması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda kültürün, metaforik iletilerdeki yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The signs have substantially covered the life of modern man. Together with consumption, brands make use of signs to make a difference in the market, increase persistence and guide the consumer towards the buying process. The aim of this study is to reveal the place of metaphor through advertisements, how it affects the target audience and in what communication ways. Metaphors have been created with an interdisciplinary approach within the context of semiotics, graphical and cultural analyzes with the signs and effects it has left on the consumer through culture. With the understanding of semiotics, which is one of the first historical approaches of metaphor, it is aimed to reveal the applications of metaphors used in advertising in the world on advertising samples determined by a selective method. In this respect, the reflections of culture on metaphorical messages were examined.