Radikal retropubik prostatektomide pelvik çapların ameliyat süreci, fonksiyonel ve patolojik sonuçlara etkisi
The effect of pelvic dimensions on radical retropubic prostatektomi operative, functional and patolojical outcome
- Tez No: 616882
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Radikal retropubik prostatektoni ameliyatı öncesi MRG ile ölçülen pelvik çapların ve prostat hacminin ameliyat zorluk derecesine ve marjin durumu ile olan ilişkisini araştırmaktır. Araç ve Gereçler: Ameliyat öncesi MR'ı çekilmiş olan 73 hastanın görüntülemeleri geriye dönük olarak incelemiştir. Femur başları arasındaki pelvik çap (FAÇ), levator kası arasındaki en kısa mesafe (LAÇ), ischial spinalar arası mesafe (SAÇ), prostat apeks derinliği (PD), üst konjugat (ÜKÇ), alt konjugat (AKÇ) ve simfis pubis açısı gibi çaplar MRG'da ölçülmüştür. Ayrıca pelvik boyut indeksleri olarak tanımlanan FAÇ/PD, SAÇ/PD ve LAÇ/PD indeksleri hesaplanmıştır. Ameliyatın zorluk göstergesi olarak kanama miktarı ve transfüzyon miktarı kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için 17.0 SPSS versiyonu kullanılmıştır. Bulgular : Tablo 1:Deskriptif istatistiksel değerler Ortalama Standart Sapma En küçük değer En büyük değer Yaş 61,437 7,35 44 77 PSA ng/dl 11,58 13,11 1,8 93 Kanama miktarı (KM) 796,94 723,85 180 5000 Tranfüzyon oranı (TM) 1,08 1,18 0 6 LAÇ/PD 1,90 0,46 0,95 3,13 BWİ/PD 4,00 0,89 2,21 6,63 SAÇ/PD 3,52 0,88 1,72 5,86 V Gleason toplamı yüzdeleri 5, 6, 7, 8, 9 için sırasıyla %8.2, %41.0, %41.2, %8.2 ve %1.6 olarak tespit edilmiştir. Hastaların ameliyat sonrası patolojik evreleri sırasıyla PT2a için %25.8, PT2b için %35.5, PT2c için %22.6, PT3a için %9.7 ve PT3b için %6,5 olarak saptanmıştır. Kapsül invazyon ve ekstrakapsüler invazyon oranları sırasıyla %16,4 ve %11,0 olarak tespit edilmişitir. Bivariate analizlerde LAÇ/PD ile kanama mikarı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (rs=0,268, p>0,05), LAÇ ile transfüzyon miktarı ile de ilişki tespit edilmişitr (rs= -0,244, p0,05). FAÇ/PD ile KM arasında anlamlı ilişki görülmüştür (rs= -0,296, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of different pelvic sizes and prostat volume, measured by preoperative pelvic magnetic resonance imaging, on margin status, preoperative and postoperative estimated blood loss and tranfusion rate at radical retropubic prostatectomy. Materials and Methods: The data of 73 patients with adequate preoperative prostate magnetic resonance imaging were analyzed retrospectively. Bony and soft–tissue pelvik dimensions , including interspinous distance (ISD), bony (BFW) and soft tissue (SW) pelvik width, apical prostate depth, upper conjugate (UC), lower conjugate (LC), pelvic depth and symphysis pubis angle (SPA), were measured on preoprative MRI. The definitions of the pelvik dimension index (PDI), bony width index (BWI) and soft-tissue width index (SWI) were made as ISD/AD, BFW/AD, and SW/AD, respectively. As reflector of surgical difficulties, tranfusion requirements and estimated blood loss were determined. SPSS version 17.0 was used to make statistical analyses. VII Results : Table 1: Descriptive statistical values Mean Standard Deviation Minimum Maximum Age years 61,4 7,35 44 77 PSA ng/dl 11,58 13,11 1,8 93 Estimated blood loss- ml (EBL) 796,94 723,85 180 5000 Tranfusion rate (TR) 1,08 1,18 0 6 SWI 1,90 0,46 0,95 3,13 BWI 4,00 0,89 2,21 6,63 PDI 3,52 0,88 1,72 5,86 Frequency percentages for Gleason for PT2a, 35.5 % for PT2b, 22,6 % PT2c , 9,7 % for PT3a and 6,5% for PT3b. The rate of capsular invasion and extracapsular extension was 16,4 % and 11,0%. On bivariate analyses, significant association between SWI and estimated blood loss (rs=0,268, p>0,05), SWI and transfusion rate (rs= -0,244, p0,05). BWI and estimated blood loss had a significant correlation (rs= -0,296, p0,05).