Rüzgar yoğunlaştırma sistemi ile entegre edilmiş bir düşey eksenli rüzgar türbininin performansı üzerine bir araştırma
A research on the performance of a vertical axis wind turbine integrated with a wind concentrator system
  1. Tez No: 617331
  2. Yazar: SENA ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Artan nüfusun en büyük sorunlarından birisi de enerji ihtiyacıdır. Enerji ihtiyacı yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları ile karşılanmaktadır. Fosil yakıtların azalması ve çevreye verdiği kalıcı zararlar göz önünde bulundurulduğunda yenilenebilir enerjiye yönelim her geçen gün artmaktadır. Rüzgar, güneş, hidrolik, biyokütle enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları doğada var olması, sürekli kendini yenilemesi ve çevresel kirliliği azaltmaları gibi özelliklere sahiptirler. Tarımsal işletmelerde ve kırsal alanlarda enerji ihtiyaçları oldukça fazladır. Bu ihtiyacı karşılamak ve işletmelerin maliyetlerini düşürmek için bu alanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi büyük avantajlar sağlamaktadır. Rüzgar potansiyeline sahip kırsal bölgelerde küçük çaplı rüzgar türbinleri; tahıl öğütülmesi, su çıkarılması ve pompaların çalıştırılması gibi farklı alanlarda kullanılmaktadırlar. Bu çalışma ile rüzgar hızı potansiyeli düşük olan kırsal bölgelerde, tarımda elektrik ihtiyacı olan uygulamalarda kullanılabilecek küçük ölçekli Savonius rüzgar türbini tasarlanmıştır. Bu rüzgar türbini yoğunlaştırma sisteminin içine yerleştirilerek düşük rüzgar hızlarından daha fazla yararlanılması amaçlanmıştır. Ayrıca rüzgar türbininin tasarımı iki, üç ve dört olmak üzere farklı kanat sayılarında yapılmıştır. Bu çerçevede en verimli sonuçların hangi kanattan alınacağı da bu çalışmanın diğer hedeflerinden birisidir. Deneysel olarak farklı kanat sayıları incelendiğinde, iki kanatlı rotora sahip olan Savonius rüzgar türbininin daha yüksek performans sağladığı bulunmuştur. Yoğunlaştırma sisteminin etkisi incelendiğinde iki kanatlı türbinde daha yüksek mekanik güç elde ederken üç ve dört kanatlı için yoğunlaştırma sisteminin mekanik güç artmasına bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of the growing population is the need for energy. Energy needs are met by renewable and non-renewable energy sources. Considering the decrease in fossil fuels and the permanent damage to the environment, the trend towards renewable energy is increasing day by day. Renewable energy sources such as wind, solar, hydraulic and biomass energy have characteristics such as existence in nature, continuous self-renewal and reduction of environmental pollution. Energy needs are high in agricultural plants and rural areas. Wind energy from renewable energy sources provides great advantages in these areas to meet this need and reduce the costs of enterprises. Small-scale wind turbines in rural areas with wind potential are used in different fields such as grain grinding, water extraction and pump operation. In this study, a small scale Savonius wind turbine was designed to be used in applications requiring electricity in agriculture in rural areas with low wind speed potential. It is aimed to use more low wind speeds by placing a concentrator system around this wind turbine. In addition, the design of the wind turbine is made in two, three and four different blades. In this context, one of the other objectives of this study is to obtain the most efficient results from which blades. During the experiment, the different number of blades were examined and it was found that the Savonius wind turbine with 2 blades has higher performance. When the effect of the concentrator system was researched, it was found that for the concentrator system had no effect on the increase of mechanical power on the 3 and 4 blades while the 2-bladed turbine had higher mechanical power.