Yük taşıyan işçilerde ergonomik farkındalık oluşturmaya yönelik verilen eğitimin vücut farkındalığı, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of for creating ergonomic awarness on body awarness, posture and life quality in laborer
- Tez No: 617694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı yük taşıyan işçilerde ergonomik farkındalık oluşturmaya yönelik verilen eğitimin vücut farkındalığı, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya katılan kişiler basit randomizasyon yöntemi ile deney (n=10) ve kontrol grubu(n=10) olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna dahil edilen katılımcılara birebir 60 dakikalık doğru pozisyonda yük kaldırma eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise eğitim verilmemiştir. Çalışmaya alınan sağlıklı bireylere vücut farkındalığı için Vücut Farkındalık Anketi (VFA), postür değerlendirmesi için New York Postür Analizi Yöntemi (NYPAY) ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Bunların yanında bireylere fiziksel aktivite değerlendirmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketinin (IPAQ) kısa versiyonu ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını değerlendirmek için Cornell Kas iskelet sistemi rahatsızlığı taraması anketi (CMDQ) Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Değerlendirmeler eğitim öncesi ve eğitimden 45 gün geçtikten sonra tekrar edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Her iki grupta da vücut farkındalığında anlamlı bir değişiklik görülmedi. Postür analizi bulgularına göre eğitim öncesi ile eğitim sonrası deney grubunda anlamlı düzeyde farklılık görüldü. SF-36 alt skorlarından fiziksel aktivite, fiziksel rol güçlüğü, ağrı ve genel sağlık algısında deney grubunda eğitim öncesi ve sonrası arasında anlamlı farklar görüldü. Kontrol grubunda ise eğitim öncesi ve sonrası sadece ağrı alt skorunda anlamlı değişiklik bulundu. Çalışmanın sonuçları yük taşıyan işçilerde başta kas iskelet sistemi olmak üzere sağlık risklerini önlemeye yönelik etkin bir ergonomi eğitiminin mesleki hastalıklardan korunmada, yaşam kalitesi ve postür üzerinde etkili olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of ergonomic awareness training of laborer on the body awareness, posture and life quality. Participants were divided into two groups as experimental (n=10) and control group (n=10) by simple randomization method. One-to-one 60 minutes load lifting in the correct position trainings were given to participants of the experimental group. No trainings were provided to the control group. Body Awareness Questionnaire (BAQ), New York Posture Analysis Method (NYOAM), and SF-36 Quality of Life Scale were applied to the healthy individuals included in the study. In addition, Short version of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and Turkish version of Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ) were used. Evaluations were repeated before and 45 days after the training. SPSS 22.0 program was used for the analysis of the obtained data. There were no significant changes in body awareness in both groups. According to the results of the posture analysis, a significant difference was obtained between the pre-training and post-training experimental groups. Significant differences were obtained from the SF-36 subscale scores in terms of physical activity, physical role difficulty, pain and general health perception between the pre-training and post-training groups. In control group, no significant changes were found except in the pain subscale of the pre-training and post-training. The results of this study showed that an effective ergonomic training, of laborer will be effective on prevention of occupational diseases, quality of life and posture, to prevent health risks and especially the musculoskeletal system.