Türkiye'de en çok izlenen, YouTube video kanallarının çocuklara yönelik olumsuz içerikler açısından analizi
The analysis of negative content for children on the most watched video chanel YouTube; in Turkey
- Tez No: 617924
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sosyal medya günümüzde toplumsal yaşamda büyük önem taşımaktadır. Çocukların erken yaştan itibaren sosyal medya kullanmaya başlaması, sosyal medya hesaplarına sahip olması ve içerik de üretebilmesi beraberinde birçok sorun ortaya çıkartabilir. Çalışmamızda ülkemizde en sık kullanılan video sağlayıcısı YouTube'un en çok izlenen videolarında çocuklara yönelik olumsuz içeriklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen tarihte YouTube üzerinden ülkemizde en çok izlenen 50 video kanalının son yüklenen videoları incelenmiş ve videolardaki olumsuz örnek olabilecek unsurlar ve reklamlar kaydedilmiştir. En sık izlenen video kanallarının çocuk, dizi ve müzik kanalları olduğu, olumsuz örnek oluşturabilecek içeriklerin, izlenen yaklaşık her dört videodan birinde bir veya daha fazlasına rastlandığı, çocuk kanallarının izlenme hızlarının diğer kanallara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çocuk kanallarında olumsuz örnek içeren unsurlara daha az rastlansa da, ortalama bir videoda çocuğun ortalama 2,6 reklama maruz kaldığı gösterilmiştir. Sonuç olarak çocukların YouTube videolarını izlerken karşılaşabilecekleri olumsuz içeriklerin farkında olunması ve bunlara karşı gerekli önlemlerin alınması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The latest videos of the 50 most watched video channels in our country were reviewed at the date and inappropriate contents and advertisements were recorded. The most viewed video channels were children channels, TV series and music channels. 26% of the watched videos were found to have negative content (at least one ). Children's channels were found to have a higher rate of viewing than the other channels. Although there are few negative contents in children's channels, the average exposure of the child to ads was significantly more. It is important to be aware of the negative content that children may encounter while watching YouTube videos and to take the necessary precautions against them.