Ratlarda açık yara tedavisinde etakridin laktat ve hipokloröz asitin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of ethacridine lactate and hypochlorous acid in open wound treatment in rats
- Tez No: 618196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRKAN KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yara veteriner kliniklerine en fazla gelen vakalardan biridir ve travma, ısırık, yabancı cisim gibi dış faktörler veya sistemik hastalıklar gibi iç faktörlerden kaynaklanmaktadır. Oluşan yaraların hızlı ve enfeksiyon şekillenmeden tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada da, oluşturulan açık yaralarda hipokloröz asit ve etakridin laklat kullanılarak yaraların iyileştirilmesi amaçlanmiştir. Çalışmada 21 adet erkek, erişkin albino wistar rat kullanıldı. Kontrol grubuna hiç bir kimyasal ajan kullanılmadı. Hipokloröz asit grubuna 14 gün süreyle hergün sprey şeklinde hipokloröz asit (%0.02), etakridin laktat grubuna ise 14 gün süreyle hergün sprey şeklinde etakridin laktat (%0.1) uygulandı. Her 3 gruptaki hayvanların yaralarındaki iyileşme oranlarının belirlenmesi amacıyla 3, 7 ve 14. günlerde milimetrik kağıtlarla ölçümler yapıldı. 14 gün sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edildi ve yara bölgesini içine almak şartıyla geniş deri rezeksiyonu yapıldı ve yara iyileşmesinin belirlenmesi için histopatolojik incelemeye gönderildi. Sonuç olarak, makroskobik olarak yara iyileşmesi incelendiğinde postoperatif 3. gün yara lezyonlarında farklılık dikkati çekmezken, 7. günde etakridin laktat ve kontrol grubunda yara üzerinde kabuk şekillendiği, hipokloröz asit grubunda ise kabuk oluşumunun olmadığı dikkati çekmiştir. 14. gün kontrollerinde ise yaralarda kapanmaya yakın iyileşme olduğu, etakridin laktat grubunda yara üzerinde kabuk oluşumu, hipokloröz asit grubunda ise kabuk oluşmadan yaranın tamamen kapandığı ve bazı hayvanlarda sadece çizgi şeklinde skar oluşumuna rastlandı.
Özet (Çeviri)
Wound is one of the most common cases in veterinary clinics which is caused by either externel factores such as (trauma, animal bite and foreign body) or local factors such as (systemic diseases). The porpus of this study was to determine the effectiveness and rapid heling without damaging to host tissure. Hypochlorous acid and etacridine lactate used in treating of open wounds. In this study 21 male, albino wistar rats were used. The rats were divided in to 3 groups, each groups countain 7 rats. The first group, Control Group, No chemical agents were used. Second group, Hypochlorous Acid Group, Hypochlorous acid (%0.02) was used as a spray form every day for 14 days. The thired group, Ethacridin Lactate Group, Ethacridine lactate (%0.1) was sprayed daylly for 14 days. Measurements were performed with millimetric papers on the 3rd, 7th and 14th days in order to determine the healing of wounds in the animals. İn all 3 groups all animals were sacrificed after 14 days. Samples were taken from treated area then sent for histopathological examination to optaine the result. Result; There were no lesions on day 3. On day 7, Shells were observed on the affected wound in ethacridine and control group. While in group of hypoclorous acid, no observed Shells above the affected wound were obseved. On day 14, contro group, the affected wounds were symmetrical relatively healing. İn the ethacridine lactate group there were continuation of Shell material through out the healing period while in group of hypochlorous acid the affected wound was healing without any Shell froming in the affected area.