Türk inşaat sektöründe çalışan mimar ve inşaat mühendislerinin tükenmişliklerine neden olan faktörlerin belirlenmesi
Identification of the factors that cause the burnout of architects and civil engineers working in the Turkish construction undustry
- Tez No: 618464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çalışmada Türk inşaat sektöründe çalışan mimar ve inşaat mühendislerinin tükenmişliklerine neden olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplamak için literatür taraması sonucu anket formu oluşturulmuştur. Hazırlanan anket formuna Türk inşaat sektöründe aktif olarak çalışan 180 ofiste çalışan mimar, 47 şantiyede çalışan mimar, 149 ofiste çalışan inşaat mühendisi ve 240 şantiyede çalışan inşaat mühendisi katılmıştır. Anket, literatür taraması sonucu elde edilen tükenmişlik kriteri soruları ve demografik değişkenlere ilişkin soruların yer aldığı iki bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizinde Excel ve SPSS 22.0 programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türk inşaat sektöründe ofiste çalışan mimar ile inşaat mühendisi ve şantiyede çalışan mimar ile inşaat mühendislerinin tükenmişliklerine neden olan faktörler belirlenmiştir. Bununla birlikte Türk inşaat sektöründe çalışan mimar ve inşaat mühendislerinin tükenmişliklerine neden olan kriterlerle cinsiyet, yaş, medeni durum ve görev pozisyonu özelliklerindeki farklılıkların tükenmişlik seviyesini etkileyen değişkenler olduğu ancak eğitim durumundaki farklılıkların tükenmişlik seviyesini etkileyen bir değişken olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the factors that cause burnout of architects and civil engineers who work in Turkish construction industry. Accordingly, to collect datas, a survey has been made as a result of literature search. The survey prepared was attended by 180 architects working in an office, 47 architects working in building sites, 149 civil engineers working in office and 240 civil engineers working in building sites in Turkish construction sector. The survey, consists of two parts which include questions about burnout criteria and demographic variables obtained from literature search. Excel and SPSS 22.0 programs are used for data analysis. After the analyses, the factors that cause burnout of architects and civil engineers working in both offices and building sites are identified. On the other hand, it is concluded that differences in the criteria causing burnout of architects and civil engineers working in Turkish construction sector and gender, age, marital status, job position characteristics were the variables affecting burnout level; yet differences in education level are not found to be effective within this context.