Deprem ve zemin parametrelerinden en büyük yatay yer ivmesinin belirlenmesi
Determination of horizontal peak ground acceleration with soil and earthquake parameters
  1. Tez No: 618672
  2. Yazar: ONUR ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Depremin yatay yer ivmesi yapılaşma için önemli bir parametredir. Bu parametreyi belirleyebilmek için yapılaşma yapılacak her yerde bir ivmeölçer cihaz yerleştirmek gerekli fakat mümkün görünmemektedir. Bu yüzden birçok araştırmacı oluşabilecek bir depremin yatay yer ivmesini tahmin etmeye çalışmıştır. Bu çalışmalar ivme azalım ilişkileri olarak bilinmektedir. Bu ilişkiler çoğunlukla deprem parametrelerini kullanarak geliştirilmiştir. Nadiren zemin parametrelerini içeren ilişkilerde vardır. Bu tez çalışmasında ulusal ve uluslararası kuvvetli yer hareketi istasyonlarına sahip kurumlar aracılığıyla kaydedilmiş 152 istasyon kaydı kullanılmıştır. Kullanılan veri setinde deprem büyüklükleri 5.3-7.1 arasındadır. Tüm elde edilen veriler tablo olarak hazırlanmıştır. Bu veriler birlikte değerlendirilerek çok parametreli deneysel ilişkiler elde edilmiştir. Bu ilişkiler oluşturulurken depremin büyüklüğü, uzaklığı, istasyonun yer parametreleri ve ölçülen ivme değerleri kullanılmış ve hem deprem hem de yer parametrelerine bağlı yeni bir deneysel ilişki elde edilmiştir. Bu ilişki diğer literatür ilişkileri ile karşılaştırılmış ve en az hata ile elde edilmiştir. Bu ilişki kullanılarak mühendislik yapısının yapılacağı yerin dinamik özellikleri ve aktif fayın uzaklığı ve oluşabilecek depremin büyüklüğüne bağlı bir ivme değeri tahmin edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Horizontal ground acceleration of the earthquake is an important parameter for construction. In order to determine this parameter, it is necessary to place an accelerometer device wherever construction is to be performed, but not possible. Therefore, many researchers have tried to estimate the horizontal ground acceleration of an earthquake. These studies are known as acceleration reduction relationships. These relations were developed by using earthquake parameters with majority. Rarely, there are relationships involving ground parameters. In this thesis, 152 station records which were recorded by institutions having national and international strong ground motion stations were used. All obtained data were prepared as table. These parameters were evaluated together and multi-parameter experimental relationships were obtained. The magnitude, the distance, the station's ground parameters and the measured acceleration values were used to create these relationships and a new experimental relationship was obtained to depending on both earthquake and ground parameters. This relationship was compared with other literature relationships and obtained with the least error. By using this relationship, an acceleration value can be estimated depending on the dynamic properties of the location of the engineering structure and the distance of the active fault and the magnitude of the earthquake that may occur.