Fenton prosesi ile atıksulardan reaktif mavi 19 (rm19) boyar maddesinin gideriminin araştırılması
Investigation of the removal of reactive blue 19 (rb19) from wastewaters by fenton process
  1. Tez No: 619096
  2. Yazar: CEYHUN YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sentetik bileşiklerin imalatındaki karmaşıklığın artması, bu bileşiklerin çevresel ortamlarda daha dirençli ve uzun süre kararlılığını korumasına neden olmaktadır. Çoğunlukla sentetik olarak üretilen boyar maddeler de kararlılığı yüksek, biyolojik olarak ayrıştırılması zor kompleks aromatik moleküllerden oluşmaktadır. Bazı boyar maddeler ve bu maddelerin parçalanma ürünleri kanserojendir. Ayrıca boyar maddeler, atıksularda renk ve organik madde içeriği bakımından deşarj problemine neden olmaktadır. Bu çalışmada, Reaktif Mavi 19 (RM19) boyar maddesinin ileri oksidasyon proseslerinden biri olan Fenton (H2O2/Fe2+) prosesi ile atıksulardan giderimi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, Fenton prosesine başlangıç H2O2, Fe2+, RM19 konsantrasyonları ve pH parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Arıtım verimliliği, renk giderimi ve toplam organik karbon (TOK) konsantrasyonundaki azalma ile izlenmiştir. Renk giderimi için optimum şartlar pH 3, 100 mg/L H2O2, 10 mg/L Fe2+ ve 100 mg/L RM19 başlangıç konsantrasyonları olarak belirlenmiştir. En yüksek TOK gideriminin ise pH 3'te 25 mg/L RM19, 100 mg/L H2O2 ve 10 mg/L Fe2+ başlangıç konsantrasyonlarında elde edildiği görülmüştür. Fenton prosesi ile RM19 boyar maddesinin renk gideriminin yalancı ikinci derece reaksiyon kinetiğine uygun olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, reaksiyon kinetiklerinin Bahnajady-Modirdhahla-Ghanbery (BMG) modelinde yüksek korelasyon katsayıları verdiği ve BMG kinetik modelini izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The increased complexity in the manufacture of synthetic compounds makes them more resistant and long-term stable in natural environments. Dyestuffs, which are mostly produced synthetically, are also composed of complex aromatic molecules with high stability and difficult to biodegrate. Some dyestuffs and their decomposition products are carcinogenic. In addition, dyes cause discharge problems in wastewater in terms of color and organic matter content. In this study, the removal of Reactive Blue 19 (RB19) dyestuff from wastewaters by Fenton (H2O2/Fe2+) process, which is one of the advanced oxidation processes, was investigated. In experimental studies, the effects of initial H2O2, Fe2+, RB19 concentrations and pH parameters on Fenton process were investigated. Treatment efficiency was monitored by decolorization and reduction in total organic carbon (TOC) concentration. Optimal conditions for color removal were determined as initial concentrations of 100 mg/L H2O2, 10 mg/L Fe2+ and 100 mg/L RB19 at pH 3. The highest TOC removal was optained at initial concentrations of 25 mg/L RB19, 100 mg/L H2O2 and 10 mg/L Fe2+ at pH 3. Color removal of RB19 dyestuff by Fenton process was found to be suitable for pseudo second order kinetics. On the other hand, it was observed that the reaction kinetics give high correlation coefficients in the Bahnajady-Modirdhahla-Ghanbery (BMG) model and followed the BMG kinetic model.