BIM in construction project planning, building sustainability, and its current state in Turkey
Proje planlama, sürdürülebilirlik, bina performansı ve Türkiye'de daha hızlı uyuma yönelik Bina Bilgi Modelleme uygulamasının kavramsal çerçevesi
  1. Tez No: 619421
  2. Yazar: SAMIULLAH MASSUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN BARAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bina Bilgi Modellemesi (BIM) son yıllarda oldukça ortaya çıkmış olsa da, BIM'in tam kullanımı ile ilgili bazı sorunlar hala çözülememiştir. BIM'in avantajları inşaat sektöründe iyi tanındığından, BIM'in tam kullanımı ile ilgili kalan sorunları ele alınması için acil bir ihtiyaç vardır. Bu araştırma inşaat sektöründe dört farklı konuyu ele almak için yapılmıştır. Türk inşaat sektöründe BIM'in uymasına yönelik zorlukları ve yolları özetlemek, proje planlama ve sürdürülebilirlikte BIM'in daha iyi kullanılması için zorlukları ve yolları özetlemek, Farklı inşaat projelerinde ideal BIM seviyesini belirlemenin zorluklarını ve avantajlarını analiz etmek ve son olarak bina performansında BIM uygulamasının analizi ve BIM tabanlı yazılım ile Enerji Modelleme yazılımı arasında birlikte çalışabilirlik incelenmiştir. Bu makale, endüstri uygulayıcıları için BIM'in kullanımını artırmak amacıyla önemli anahtar noktaları ana hatlarıyla açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although Building Information Modelling (BIM) has emerged immensly in recent years, some issues regarding the full use of BIM remains unsolved. As the advantages of BIM is well recognized in construction industry, there is an urgent need to address the remaining issues regarding the full use of BIM. This research study was performed to address four different issues in construction industry. Outlining challenges and pathways for BIM adoption in Turkish construction industry, challenges and pathways for better utilization of BIM in project planning and sustainablitiy, analysing the challenges and advantages of determining the ideal level of BIM in different construction projects and last but not the least analysing BIM application in building performance was analyzed and interoperability was examined between BIM-based software and Energy Modelling software. Research methods used in this study was exploratory research based on the available literature. This paper outlines important key points for industry practionaries for enhancing the utilization of BIM. Keyword: Building Information Modelling, Building Perfomance, Sustainability, Project Planning, BIM Level of Development