Üç boyutlu yazıcı kullanılarak oluşturulan transfer kaşıklarının klinik güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical reliability of transfer trays created by a three dimensional printer
- Tez No: 619476
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN ÖNÇAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Dijital ortamda pozisyonlandırılan braketlerin, üç boyutlu yazıcıyla elde edilen transfer kaşığı vasıtasıyla ağız içine aktarımının klinik olarak güvenilirliğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran, araştırma için gerekli kriterleri taşıyan 2 erkek 3 kadın hastaya birinci ve ikinci molar tüpleri dahil 139 braket indirekt yöntemle yapıştırılmıştır. Hastaların ağız içi taranmasıyla elde edilen dijital modelleri üzerinde braketler sanal ortamda, ideal konumlarında pozisyonlandırılmıştır. Braketleri ağız içerisine aktaracak transfer kaşıkları dijital ortamda tasarlanmış ve üç boyutlu yazıcı yardımıyla elde edilmiştir. Braketler kaşık içindeki oluklarına yerleştirilmiş ve ışıkla polimerize olan rezin (Transbond XT, 3M, Unitek Monrovia, Kaliforniya, ABD) yardımıyla hasta ağzına aktarılmıştır. Yapıştırma sonrası tekrar ağız içi tarama yapılarak hastaların ikinci kayıtları elde edilmiştir. Başlangıçta braketlerin ideal konumda pozisyonlandırıldığı dijital modeller ile braketleme sonrası taramayla elde edilen modeller çakıştırılmış ve farklar incelenmiştir. Transfer kaşıklarının tasarımı için Ortho Analyzer ve Appliance Designer (3Shape, Kopenhag, Danimarka) yazılımı kullanılmıştır. Çakıştırma için GOM Inspect (GOM Software 2018 Hotfix 6, Braunschweig, Almanya) kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme için braketlerin çakıştırılmalarında belirlenen farkların değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis testi kullanılmış, ardından diş grupları kendi aralarında Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Total değerler incelendiğinde premolar diş grubunun tork değerinde meydana gelen fark miktarı ortalama 1,25° olarak bulunmuş ve meydana gelen fark, limit olarak belirlenen 1°'nin üstüne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical reliability of the bracket transfer trays which were fabricated using a 3D printer. Materials and Methods: In this study 139 brackets of 5 patients (2 male and 3 female) were included. The digital models of the patients were obtained by a 3D intraoral scanner (TRIOS, 3Shape Dental Systems, Copenhagen, Denmark). Brackets were positioned in their ideal position on the tooth surface using Orthoanalyzer (3Shape Dental Systems, Copenhagen, Denmark) software on the digital models. Transfer trays were designed by appliance designer software and then fabricated by a three dimensional printer (Envisiontech Vida 3D Printer, Gladbeck, Germany). The brackets were placed in the grooves in the tray and bonded using light cured resin (Transbond XT, 3M, Unitek Monrovia, California, USA). After that, the arches of the patients were re-scanned. The digital models where the brackets were positioned in the ideal position and the models obtained by scanning after bracket bonding procedure were superimposed and the differences were examined three dimensionally (GOM Software 2018 Hotfix 6, Braunschweig, Germany). Kruskal-Wallis test was used to evaluate the differences, and then the tooth groups were compared with Mann-Whitney U test. Results: When the total values were examined, the difference in the torque value of the premolar tooth group was found 1.25° on average and the result increased above the limit of 1°.