Islah projesi uygulanmış farklı topoğrafik özelliklere sahip meraların bitki örtüsünün değişimi
Changes of vegetation in improved rangelands with different topographic features
  1. Tez No: 619616
  2. Yazar: BEYHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Erzurum İli Köprüköy İlçesine bağlı Eğirmez Mahallesinde 2018 yılında yürütülmüştür. Araştırmada taban mera, taban-kıraç ve kıraç mera kesimlerine ait bitki örtülerinin botanik kompozisyonu, benzerlik indeksi, toprağı kaplama oranı, mera durum puanı, mera durum ve sağlık sınıfı, kuru ot verimi, toprak yapısı ile mera otunun ham protein, ADF ve NDF oranları ele alınıp incelenmiştir. Ele alınan mera kesimlerinde 16 adet buğdaygiller familyasına ait, 7 adet baklagiller familyasına ait ve 45 adet diğer familyalara ait toplam 68 bitki türüne rastlanmış olup buğdaygillerden köpek dişi (Cynodon dactylon) ve baklagillerden geven (Astragalus sp.) türleri yaygın olarak bulunmaktadır. Farklı topoğrafik yapıya sahip mera kesimleri arasında buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranları bakımından farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Benzerlik indeksi mera kesimleri arasında önemli farklılık göstermiş olup, %15,80 ile %21,62 değerleri arasında değişmiştir. Toprağı kaplama oranı eğimin fazla olduğu kıraç merada (%38,67) düşük, hafif eğimli taban-kıraç merada (%46,20) ve orta taban merada (%87,40) yüksek olduğu tespit edilmiştir. Topoğrafik yapıdaki değişime bağlı olarak mera kesimlerinde mera durum puanı ortalama 34,64 olup, mera durum ve sağlık sınıfı ise orta-sağlıklı olarak belirlenmiştir. Mera taşıma kapasitesi 0,5 HOA ve 1,6 HOA arasında değişmiş ve mera kesimlerinin ortalaması 1,1 HOA olarak belirlenmiştir. Taban mera kesimi daha yüksek ham protein (%12,42) oranına sahipken, eğimin artış gösterdiği mera kesimlerinin daha yüksek ADF (kıraç merada %49,67) ve NDF (kıraç merada %69,94) oranına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in ground, ground-barren and barren rangeland sites in Egirmez Village of Koprukoy Town of Erzurum Province in the year of 2018. In this study, botanical composition, similarity index, canopy coverage ratio, rangeland quality score, rangeland health condition and health class, hay yield, soil structure and crude protein, ADF and NDF contents of forage were investigated. In the rangeland sites, total 68 plant species were recorded and 16 of these plants belonged to grases and 7 of these plants belonged to legumes and 45 of these plants belonged to other families. Bermudagrass (Cynodon dactylon L. (Pers.)) was common grass and Milkvetch (Astragalus sp.) species was common legume species. There were significant differences in terms of grasses, legumes and the other families ratios between rangeland sites having different topographic structure. Similarity index values was also different between rangeland sites and It ranged from 15,80% to 21,62%. Canopy cover ratio decreased in barren rangeland sites (38,67%) while it increased in ground-barren rangeland sites (46,20%) and ground rangeland sites (87,40%). Depending on the change in the topographic structure, rangeland condition score was 34.64 and rangeland condition and health class was determined as medium-healthy. Rangeland carrying capacity ranged between 0.5 HOA and 1.6 HOA and the mean of the rangelands was determined as 1.1 HOA. While ground rangeland sites had higher crude protein ratio (12,42%), it was determined that had higher ADF (49,67% in barren rangeland sites) and NDF (69,94% in barren rangeland sites) ratios where the slope increases in rangeland sites.