Effect of cold rolling and annealing parameters on the microstructure and mechanical properties of dual phase steels
Soğuk haddeleme ve tavlama parametrelerinin çift fazlı çeliklerin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 619633
  2. Yazar: OKAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, 0.14C-1.98Mn içeren bir çeliğe uygulanan farklı soğuk hadde miktarları, interkritik tavlama sıcaklıkları ve interkritik tavlama sürelerinin çeliğin mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Başlangıçtaki çelik sacın kalınlığı 2.8mm olup, ferritik-perlitik bir iç yapıya sahiptir. Numuneler %30-%45 ve %60 redüksiyonlarda haddelenmiştir. İnterkritik sıcaklıklar ve altındaki sıcaklıklarda iç yapı değişimini görmek için numuneler, 680ºC-800ºC arasında 5 ve 10 dakika tavlanıp su verilmiştir. Son olarak, başlangıçtaki numuneler, soğuk haddelenmiş ve haddelenmemiş numuneler arasındaki farkı görebilmek amacı ile aynı sıcaklıklarda 5 dakika tavlanmıştır. 730ºC-760ºC arasında, %45 haddelenen numunelerdeki ferrit oranının en düşük olduğu, buna bağlı olarak en düşük çekme mukavemetine sahip olduğu görülmüştür. Yüksek sıcaklıklarda, redüksiyonun etkisi azalmıştır. İnterkritik tavlama sıcaklığı ve süresinin östenit oluşumuna pozitif etkisi görülmüştür. Ayrıca, östenit tanelerinin başlıca oluşma noktası olarak karbon kaynağına yakın tane sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of change in the microstructure and mechanical properties of the 0.14C-1.98Mn steel with different cold rolling ratios, annealing temperature and annealing time. The starting sheet metal is 2.8mm thick and have a microstructure of ferrite-pearlite in as-received condition. Samples are cold rolled such that either 30%, 45% or 60% cold rolling is achieved. In order to see the change in microstructure below and in the intercritical temperatures, samples are annealed for 5 minutes or 10 minutes in the range 680ºC - 800ºC, then quenched in water. Finally, the as-received samples are annealed at the same temperatures range for 5 minutes in order to be able to compare the microstructural and mechanical property differences between cold rolled and ferritic-pearlitic samples. Between 730-760ºC, ferrite fraction and grain sizes of 45% samples is found to be highest at intermediate intercritical annealing temperatures, and as a result the lowest tensile strength is obtained. At higher temperatures, the effect of cold rolling ratio become negligible. The positive effect of increasing the annealing temperature and the annealing time on the amount of austenite formation is observed. Also, the main nucleation sites for austenite is determined as grain boundaries that are close to carbon sources.