Sentetik çift tabakalı hidroksitlerin hidrojellerin özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the synthetic layereddouble hydroxides on the properties of the hydrogels
- Tez No: 619663
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezle sunulan çalışmada, dört farklı kimyasal bileşime sahip (Mg-Al-NO3, Mg-Al-Cl, Ca-Al-Cl ve Zn-Al-Cl) çift tabakalı hidroksitler (LDH) birlikte çöktürme yöntemiyle sentezlendi, karakterize edildi ve muhtemel bileşimleri saptandı. LDH'ların hidrojellerin özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek için sodyum akrilat (NaAA) ve 2-hidroksi etil akrilat (HEA) monomerleri ile birlikte LDH'lar ve çapraz bağlama bileşiği olarak N,N-metilenbisakrilamid (NMBA) kullanarak eş-anlı polimerizasyon yöntemi ile nanokompozit hidrojeller (NH) sentezlendi. Ürünlerin özelliklerinin karşılaştırılması için LDH yerine doğal bir kil olan montmorillonit (MMT) kullanılarak NH'ler sentezlendi. Sentezlenen NH'ler FTIR ve XRD teknikleri ile karakterize edildi ve şişme davranışları ile birlikte mekanik özellikleri incelendi. Bu çalışmada sentezlenen tüm LDH bileşiklerinin, NHs hazırlamak için MMT'ye alternatif uygun bir nanoparçacık olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, layered double hydroxides (LDHs), which have four different chemical compositions (Mg-Al-NO3, Mg-Al-Cl, Ca-Al-Cl and Zn-Al-Cl), were synthesized by co-precipitation method, characterized and their probable compositions were determined. To investigate the effects of LDHs on the properties of the hydrogels, nanocomposite hydrogels (NHs) were synthesized by using in-situ polymerization method with sodium acrylate (NAA), 2-hydroxy ethyl acrylate (HEA), LDHs and N,N-methylenebisacrylamide (NMBA) as a crosslinker agent. In order to compare the properties of the products, NHs were synthesized by using a natural montmorillonite clay instead of LDH . All synthesized NHs were characterized by FTIR and XRD techniques and also investigated their swelling behaviors and mechanical properties. It was concluded that all of the LDH compounds synthesized in this study might be convenient as an alternative nanaoparticle to the MMT for the preparation of the NHs.