İrrasyonel inanışların ontolojik iyi olma değişkenleri ile değlerlendirilmesi
Evaluation of irrational beliefs on ontological wellbeing
  1. Tez No: 619727
  2. Yazar: RÜYA DİLARA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARTIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi'nin çekirdek kavramları dört akılcı olmayan inanışın olumlu ruh sağlığı değişkenleri (ontolojik iyi-oluş hali) ile ilişkilendirildiklerindeki bu değişkenler ile ve birbirleri ile etkileşimlere bakılmıştır. Dört akılcı olmayan inanış alan yazında olumsuz ruh sağlığı ile yakından ilişkilendirilmektedir ancak olumlu ruh sağlığı alanındaki değerlendirmeler nispeten daha azdır. Kaldı ki dört akılcı olmayan inanışın birbirleri ile etkileşimlerini inceleyen araştırmalar nadirdir. Araştırmada Tutumlar ve İnanışlar Ölçeği aşırı talepkarlık, düşük tolerans, korkunçlaştırma ve derecelendirme irrasyonel olarak dört inanışı ortaya koymak için kullanılmıştır. Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ise pişmanlık, hiçlik, harekete geçme ve umut değişkenlerini ölçmek için değerlendirilmiştir. Demografik yapı ile ilgili analizlerin yanında çoklu doğrusal regresyon modelleri ve korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre tüm irrasyonel inanışların söz konusu olumlu ruh sağlığı değişkenleri ile pozitif yönde ilişkisi ortaya konmuştur. İrrasyonel inanışlardan korkunçlaştırma ve aşırı talepkarlığın pişmanlık, hiçlik ve harekete geçme değişkenini yordadığı, düşük tolerans irrasyonel inanışının hiçlik değişkenini yordadığı, derecelendirmenin umut değişkenini yordadığına dair bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca aşırı talepkarlık akılcı olmayan inanışı ile diğer üç akılcı olmayan inanış ile hiçlik değişkeni ile birlikte değerlendirildiğinde baskıcı etken oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, four irrational beliefs which core definitions of Rational Emotive Behavior Therapy has been tested on psychological well-being (ontological well being) variables. Additionally, relationship between irrational beliefs investigated through psychological well-being variables. In literature, although the four irrational beliefs often has been investigated on psychological ill-being variables, research conducted on psychological well-being variables are relatively less then ill-being related research. Moreover there are only few research conducted on the relationship between the four irrational beliefs. In this study, Attitudes and Belief-2 Scale is used to measure irrational beliefs of demandingness, frustration in tolerance, catastrophising and depreciation. Ontological Well Being Scale is used to measure variables of regret, nothingness, activation and hope. Addition to analyzing demographical structure of the data, multiple linear regression models and correlation analysis are conducted in this study. Results indicated that all irrational beliefs correlated to psychological well-being variables. In regression analysis, results indicated that catastrophising and demandingness positively correlated predictor of regret, nothingness and activation, frustration intolerance positively correlated predictor of nothingness and depreciation positively correlated predictor of hope. Another significant result in this research is that demandingness has been a supressor variable when evaluted together with other irrational beliefs on nothingness.