Deneysel meme kanseri modelinde sumak ve menengiç'in her2, p53, bcl-2, bax, kaspaz-9 ve ras proteinlerinin ekspresyon düzeyleri ile bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects on some biochemical parameters and expression levels of her2, p53, bcl-2, bax, caspase-9, ras proteins of sumac and terebinth i̇n experimental breast cancer model
- Tez No: 619807
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, dişi Sprague-Dawley sıçanlarda DMBA ile uyarılan meme kanserine karşı Pistacia terebinthus L. subsp. palaestina (Menengiç) ve Rhus coriaria L.(Sumak)'ın iyileştirici etkileri biyokimyasal, moleküler ve histopatolojik olarak incelendi. Çalışmada 66 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar, Kontrol, DMBA, MN, SM, MN+DMBA ve SM+DMBA olmak üzere 6 gruba ayrıldı. DMBA, vücut ağırlıklarına göre, tek doz 80 mg/kg olacak şekilde, gavaj yoluyla, 8 haftalık dişi Sprague-Dawley sıçanlara uygulandı. Antioksidan gruplarındaki ratlara oral yolla menengiç ve sumak'ın sulu ekstraktları verildi. Biyokimyasal çalışmalar kapsamında meme, beyin, karaciğer ve böbrek dokularındaki total protein, MDA, GSH, yağ asidi ve vitamin düzeyleri ile antioksidan enzimlerden CAT, GST ve SOD aktivitelerinin değişimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, against to DMBA-induced breast cancer healing effects of Pistacia terebinthus L. subsp. palaestina and Rhus coriaria L. were examined as biochemical, molecular and histopathological, in the female Sprague-Dawley rats. 66 rats were used in this study. Rats were divided into 6 groups as Control, DMBA, MN, SM, MN+DMBA and SM+DMBA. DMBA was administered by gavaged, a single dose of 80 mg/kg according to body weight, to 8-week-old rats. Aqueous extracts of terebinth and sumac were given orally 3 days a week to rats in antioxidant groups. In biochemical studies, total protein, MDA, GSH, fatty acid and vitamin levels and changes in activities of CAT, GST and SOD which are antioxidant enzymes in breast, brain, liver and kidney tissues were examined.