Parkinson hastalarında kol ergometre egzersizlerinin hastalık şiddeti ve ambulasyona etkisi
The effect arm ergometry exercises on disease violence and ambulation in parkinson pati̇ents
- Tez No: 619883
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÖZDOLAP ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Parkinson hastalığı (PH) Alzheimer hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen, substansiya nigrada dopaminerjik hücrelerin dejenerasyonuyla karakterize progresif nörodejeneratif bir hastalıktır. PH rehabilitasyonunda konvansiyonel tedavi yöntemleri kullanıldığı gibi koşu bandı ve bisiklet eğitimi gibi birçok fiziksel egzersiz türü parkinson hastalarının rehabilitasyonunda araştırılmıştır. Bu çalışmada bu tedavi yöntemlerine ek olarak kol ergometresi egzersizlerinin Parkinson Hastalığı rehabilitasyonundaki yeri, hastalık şiddeti ve ambulasyona katkısı ve katkısı varsa katkının süresinin araştırılması amaçlanmıştır. Prospektif randomize kontrollü olarak planlanan çalışmayı 33 hasta tamamladı. Çalışmaya dahil olan hastalar tabakalı randomizasyonla iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında demografik veriler, hastalık süreleri, ek hastalıkları, hastalık şiddetleri, levodopa kullanımı açısından istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Birinci grup konvansiyonel rehabilitasyonla birlikte kol ergometresi egzersizleri programına alındı. İkinci grup yalnızca konvansiyonel rehabilitasyon programına alındı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda olmak üzere toplam 3 defa ilaçlarını aldıktan 2 saat sonta 6 dakika yürüme testi, 6 dakika yürüme testi sırasındaki Modifiye Borg Ölçeği, beş defa otur kalk testi, sağ ve sol el kavrama gücü, Berg Denge Skoru, Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Tüm hastaların 5 hafta boyunca haftada 5 seans toplam 25 seans, rehabilitasyon proramları düzenlendi. Kol ergometresi alacak grup için ilk hafta 16 dk olarak eğitim protokolu planlandı. Her hafta için eğitim programları yeniden düzenlendi.Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda değerlendirildi. Kol ergometresi alan grupta tedavi sonrası tedavi öncesine göre 6 dakika yürüme testlerinde, 6 dakika yürüme testi sırasında Modifiye Borg Ölçeklerinde, beş defa otur kalk testinde, sağ ve sol el kavrama gücünde, Berg denge skorlarında, BPHDÖ tüm bölümlerinde kısacası değerlendirilen tüm parametrelerde anlamlı ölçüde iyileşmeler saptanmıştır. Konvansiyonel grupta ise sağ-sol el kavrama gücü, BPHDÖ bölüm 4 hariç diğer parametrelerde istatiksel anlamlı artış saptandı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda kol ergometresiyle birlikte konvansiyonel tedavi alan grup ile sadece konvansiyonel tedavi alan grup kıyaslandığında ise, BPHDÖ bölüm 2, 3 ve toplam ölçümlerde hem tedavi sonrası hem de 3.ayda kovansiyonel gruba göre kol ergometresinin anlamlı ölçüde daha yüksek iyileşme sağladığı görüldü. 3 ayda yapılan değerlendirmelerde ise yine 6 dakika yürüme testi sırasındaki Modifiye Borg Ölçeği, Berg Denge Ölçeği ve BPHDÖ bölüm 1'de kol ergometresi grubunda, konvansiyonel gruba göre iyileşme anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Kol ergometresi grubunda 6 dakika yürüme testi, 6 dakika yürüme testi sırasındaki Modifiye Borg Ölçekleri, beş defa otur kalk testi, sağ ve sol el kavrama gücü, BPHDÖ bölüm 2 ve bölüm 4'deki etkinliğin 3.ayda hala devam ettiği görüldü. Kol ergometresi egzersizlerinin Parkinson Hastalığı rehabilitasyon programının bir parçası olarak görülerek, birçok hastalıkta kullanıldığı gibi, bu hastalığın rehabilitasyonunda da etkin yer alması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disease characterized by degeneration of dopaminergic cells in substantia nigra, the second most common disease after Alzheimer's disease. Traditional treatment methods are used in PD rehabilitation and many physical exercise types such as treadmill and bicycle training have been investigated in the rehabilitation of Parkinson's patients. In this study, we aimed to investigate the role of arm ergometer exercises in the rehabilitation of Parkinson's Disease, the severity of the disease and the contribution of ambulation, and the duration of contribution. Thirty-three patients completed a prospective randomized controlled trial. Patients included in the study were divided into two groups by stratified randomization. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic data, disease duration, comorbidities, disease severity, levodopa use. The first group had traditional rehabilitation and arm ergometer exercises. The second group was only included in the traditional rehabilitation program. Patients were evaluated 3 times in total before treatment, after treatment, 3.months 2 hours after taking your meds with 6-minute walk test, Modified Borg Scale during 6-minute walk test, five times sit-to-stand test, right and left hand grip strength, Berg Balance Score, United Parkinson's Disease Rating Scale. Rehabilitation programs were organized for 5 weeks and 25 sessions for 5 weeks. Training protocol was planned as 16 minutes in the first week for the arm ergometer group. The training programs were reorganized for each week. The patients were evaluated before treatment, after treatment and at 3 months. Significant improvements in 6 minutes walking tests, Modified Borg Scales, 5 times sit-up test, right and left hand grip strength, Berg balance scores, and all parameters of UPDRS in short periods in the group receiving arm ergometry compared to the pre-treatment group respectively. In the conventional group, there was a statistically significant increase except for in right-left hand grip strength and part 4 of the UPDRS. When the group receiving conventional treatment with arm ergometer before treatment, after treatment and after 3 months of treatment was compared with the group receiving only conventional treatment, the arm and conventional group were significantly higher in 2, 3 and total UPDRS than in the conventional treatment group at both post-treatment and 3rd month. In the 3-month evaluations, the Modified Borg Scale, the Berg Balance Scale and the UPDRS part 1 showed significant improvement in the arm ergometer group compared to the conventional group. In the arm ergometry group, 6-minute walking test, Modified Borg Scales during the 6-minute walk test, five sit-to-stand tests, right and left hand grip strength, and the effectiveness of the UPDRS part 2 and part 4 were still in the third month. We believe that arm ergometer exercises should be considered as a part of the Parkinson's Disease rehabilitation program and should be effective in the rehabilitation of this disease as it is used in many diseases.