Hematolojik hastalıklarda uzun kodlamayan rna hotaır'ın prognostik önemi
Prognostic importance of long non-coding rna hotair in hematological diseases
  1. Tez No: 620046
  2. Yazar: ESMA BENTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
HOTAIR epigenetik düzenleme, apoptoz ve hücre döngüsü dahil çeşitli biyolojik süreçlerde rol oynayan uzun kodlamayan ribo nükleik asittir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda HOTAIR'ın kanser olmayan komşu dokularla karşılaştırıldığında insanda görülen çeşitli kanserlerde yüksek oranda eksprese edildiği rapor edilmiştir. Literatürde hematolojik hastalıklarda HOTAIR'ın ifade profili ve prognostik önemi hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, HOTAIR ve HOXD genlerinin AML ve KML gibi lösemilerle olan ilişkisi ve bu genlerin prognostik önemini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Tıbbi Genetik Laboratuvarına gelen 30 AML ve 30 KML hastası ve kontrol grubu olarak da 20 sağlıklı bireyin periferik kan örnekleri kullanılarak total RNA izole edildi ve cDNA elde edildi. Real Time PCR yöntemi ile HOTAIR ve HOXD genlerinden HOXD8, HOXD9 ve HOXD11 genlerinin ifade seviyeleri belirlendi. AML hasta grubunda HOTAIR geninin ifade düzeyi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
HOTAIR is a long non-coding ribonucleic acid that plays a role in various biological processes including epigenetic regulation, apoptosis and cell cycle. In recent years studies have reported that HOTAIR is highly expressed in various human cancers when compared to non-cancer adjacent tissues. There is not enough information about HOTAIR's expression profile and prognostic value in hematologic diseases in the literature. In this study, we aimed to investigate the relationship of HOTAIR and HOXD genes with leukemia such as AML and CML and the prognostic significance of these genes. In our study, total RNA was isolated from peripheral blood samples of 30 patients with AML and 30 patients with CML who came to the Medical Genetics Laboratory of Erciyes University Medical Faculty and 20 healthy individuals as a control group and cDNA was obtained. Expression levels of the HOXD8, HOXD9 and HOXD11 genes from the HOTAIR and HOXD genes were determined by the Real Time PCR method. When the expression level of the HOTAIR gene in the AML patient group was compared with the control group, there was no statistically significant difference (p> 0.05).