Morbid obezite tedavisi için laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant uygulanan hastaların uzun dönem sonuçları
Long term results of patients who underwent laparoscopic adjustable gastric band operation for morbid obesity
- Tez No: 620409
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Özden S. Morbid obezite tedavisi için laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant uygulanan hastaların uzun dönem sonuçları. Ankara İli 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği, Uzmanlık Tezi, 2014. Morbid obezite, sosyokültürel hayatı engelleyerek bireyin yaşam kalitesini azaltan, mortalite ve morbiditeyi artıran ciddi bir sağlık problemidir. Morbid obezitede en etkili tedavi basamağı cerrahi tedavidir. Bu tez çalışmasının temel amacı; laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant ameliyatı uygulanan hastalarda uzun dönem takip sonuçları ile başarı oranını, gelişen komplikasyonları, sıklığını ve tedavisini, komorbiditeler ve bunların değişimini irdelemektir. Çalışmada Nisan 2006-Şubat 2012 arasında laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant operasyonu yapılan 174 morbid obez hastada; 6 yıllık takip süresinde vücut kitle indeksindeki değişim, fazla kiloların kaybı yüzdesi, ek hastalıklar ve düzelme oranı, oluşan komplikasyonlar, sıklığı ve yapılan tedaviler incelenmiştir. Takip edilen hastaların % 46,5'inde komplikasyon izlenmiştir. Bu komplikasyonların % 37,9'luk kısmını majör komplikasyonlar oluşturmaktadır. Çalışmamızda bant çıkarılma yüzdesi % 35,63'tür. Bant çıkarılmadan takip edilen hastalarda FKK %46,03'tür. Major komplikasyonlar içinde en sık görülen; bant çıkarılmasının da en sık sebebi olan bant intoleransıdır. Bant çıkarılması LAGB operasyonu için başarısızlık olarak kabul edilmiş, ve hastalar başka cerrahilere yönlendirilmiştir. Sonuç olarak; yeni bant sistemleri, iyi hasta uyumu, titiz ve yakın hasta takibi sağlandığında LAGB uygulaması ile erken dönemde gastrik bypass ya da sleeve gastrektomi yöntemlerine yakın FKK yüzdesi sonuçlarına ulaşmak mümkün olabilir. Ancak uzun süreli takiplerde, can sıkıcı ve yüksek komplikasyon oranları ve hastaların önemli bir kısmında diğer bariatrik cerrahi yöntemlere geçilmek zorunda kalınması, LAGB operasyonunun ancak seçilmiş hastalarda uygulanabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Özden S. For Long term results of patients who underwent laparoscopic adjustable gastric band operation for morbid obesity Ankara Numune Training and Research Hospital, Department of Surgery, 2014. Morbid obesity is a serious health problem which increases mortality and morbidity and decreases the quality of life of the individual by preventing the socio-cultural life. Surgical intervention is the most effective stage in the treatment of morbid obesity. The main objective of this thesis study is to analyse the long term success rate of laparoscopic adjustable gastric band (LAGB) surgery, its complications and their frequency and treatment, comorbidities and the changes in comorbidities during the postoperative stage. In this study 174 morbid obesity patients who went through LAGB operation from April 2006 to February 2012 were evaluated in terms of the changes in their body mass index, the rate of excess weight loss (EWL), comorbidities and their recovery rates, complications and their frequency as well as the applied treatments over the 6-year follow up period. 46.5% of the patients developed complications, of which 37.9% were major. Band removal rate was 35.63%. EWL rate among the patients who were followed without band removal was 46.03%. Band intolerance was the most common major complication, also the main reason for band removal. Band removal was accepted as a failure for the LAGB operation and the patients were directed to other surgeries. As a result, LAGB treatment can deliver similar early stage EWL results as gastric bypass or sleeve gastrectomy when new band systems are applied and when the patient is highly adoptable and is followed closely. On the other hand, long term unpleasant and high complication rates and the significant number of patients that had to be diverted to other bariatric surgery procedures suggest that LAGB should only be applied to selected patients.