Polinomiyal regresyonla gelecekteki maksimum yağışların tahmini
Predicting future extreme precipitations by using polynomial regression
- Tez No: 620430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son zamanlarda artan küresel ısınmanın, atmosferdeki su yoğunluğunu artırdığı ve dolayısı ile yağışların büyüklüğünü de artırdığı bilinen bir gerçektir. Bu artışla birlikte meydana gelen iklim değişikliği, daha önce gözlemlenen yağış değerlerinde meydana gelen değişiklikleri ve bu değişikliklerin önceden tahmin edilmesini daha önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada, istasyonlara ait eksik veriler SPSS programındaki beklenti maksimizasyonu yöntemi ile tamamlanarak yeni ve güvenilir bir polinom yaklaşımı ile gelecekteki maksimum yağışların %95 kesinliğe sahip tahmin sınırları kullanılarak yılın her ayı için ayrı ayrı tahmin edilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yazılım (PolReg) anlatılmıştır. Anlatılan yöntem, her yağış istasyonunun her ayı için en uygun polinomların derecelerini ve katsayılarını belirler ve belirlenen polinomları kullanarak her istasyonun her ayı için beklenen maksimum yağış değerini tahmin eder. Bu çalışmada Türkiye'deki 66 istasyonun verileri kullanılarak her istasyonun her ayı için beklenen maksimum değerler PolReg yazılımı kullanılarak tahmin edilmiştir.Ayrıca bu tahminleri kullanarak her ay için Türkiye aylık maksimum yağış haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that the increasing global warming also causes an increase on the the magnitude of rainfalls due to the increase in water content in the atmosphere. The change of the climate due to these increases, makes the amounts of the previous precipitations and the predictions of the future precipitations more important. In this study, it is (explained) that the missing values of all precipitation stations are created by the expectation maximization method of the SPSS software by using nearest stations and then these all data series are used by a software (PolReg) which uses a confident polynom method and determines the degrees and the coefficients of the polynoms for predicting the future extreme precipitations within %95 prediction certanity for each station and each month seperately. In this study, the future extreme precipitations of each months of all 66 precipitation stations in Turkey were predicted seperately by using their own data series in PolReg software. Moreover, extreme precipitations maps of Turkey are created for each months.