Kendinden yapışkanlı etiket üretiminin yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
Lifecycle assessment of self-adhesive label production
  1. Tez No: 620554
  2. Yazar: KADRİYE ÖZGE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanayi devriminin başlamasıyla hız kazanan makineleşme süreci ile dünyada artan nüfusun talebini karşılamak için fabrikasyon üretim de hız kazanmıştır. Ortaya çıkan arzları karşılamak için birçok farklı dalda sektör oluşmuştur. Değişen ve gelişen bu ihtiyaçlar doğrudan etkilediği sektörlerin yanında bu sektörlere katkı sağlayan diğer sanayi dallarının gelişmesine de olanak vermiştir. Etiket, matbaa ve ambalaj sektörleri bu grupta yer almaktadır. Uzun yıllar önce ofset baskı ile üretime başlayan etiket sektöründe değişen dünya ile birlikte serigraf baskı, flekso baskı, dijital baskı yöntemleri de gelişmiş, farklı renk ve tasarımlarda baskılar başlamıştır. Artan üretim ve tüketim talepleri doğrultusunda tekstil, gıda, kozmetik ürünlerinin tüketilmesi sonucunda bu ürün atıkları dışında etiket atıkları da oluşmaktadır. Etiket sektöründe temel atıklar kağıt ve plastik olmakla birlikte prosesten kaynaklı solüsyon, boya, vernik gibi kimyasal atıkları da oluşmaktadır. Yaşam döngüsü analizi (YDA), beşikten mezara kadar tüm yaşam döngüsü dikkate alınarak, belli bir işlevi yerine getirmek için gerekli faaliyetlerin sebep olduğu çevresel ve kaynak etkilerinin değerlendirilmesini içerir. Yaşam döngüsü analizinin tipik sonucu çevresel etkinin profilidir. Etiket sektörünün oluşturduğu atıklar, kullandığı enerji vb. girdiler değerlendirilerek çevreye olan etkileri ve bu etkiler sonucunda ortaya çıkabilecek proses iyileştirmeleri incelenmiştir. Hammadde girdileri gerçek bir etiket fabrikasından alınmış olup geniş kapsam ve ücretsiz veri tabanına sahip OpenLCA programı ile değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada, değerlendirme aşamasında hesaplama yöntemi olarak çok sayıda farklı etki kategorisine sahip olması sebebiyle CML 2001 non baseline metodu seçilmiştir. Her etki kategorisi tek tek değerlendirilerek literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılmış, zararlı çevresel etkilerini azaltmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As well as the mechanization period which has accelerated with the beginning of the industrial revolution, fabrication production has also accelerated in order to meet the demand of the increasing population in the world. The sector has been formed in many different branches to meet all the kind of demands. These changing and developing needs have directly contributed to the development of other industries that contribute to these sectors as well as the sectors which are directly affected by them. Label, printing and packaging sectors are in this group. In the label industry, which has started production with offset printing many years ago, serigraph printing, flexo printing and digital printing methods have been developed in accordance with world demand and the printing of different colors and designs have also been developed in the meantime. In accordance with the increasing production and consumption demands and as a result of the consumption of textile, food and cosmetic products, label wastes have also occurred besides these product wastes. In the label production sector, the main wastes are paper and plastic, but we can count also chemical wastes such as solutions, paints and varnishes from the process. Life cycle assessment (LCA) involves assessing the environmental and resource impacts caused by the activities necessary to perform a particular function, taking into account the entire life cycle from cradle to grave. Typical results of life cycle analysis represent the profile of environmental impact. The inputs that can be the wastes, energy consumption, etc. of the label sector were evaluated and their impacts on the environment as well as the process improvements that may arise as a result of these effects were examined. Raw material inputs were obtained from an actual label factory and evaluated with the OpenLCA program, which has an extensive and free database. CML 2001 non-baseline method was chosen as the calculation method in the evaluation phase since it involves many different effect categories. Each impact category was evaluated individually and compared with the results in the literature, and recommendations were made to reduce harmful environmental impacts.