Depolamanın eretmocerus mundus mercet (Hymenoptera: Aphelinidae)'un bazı biyolojik özelliklerine etkileri
Effects of storage on the biology of eretmocerus mundus mercet (Hymenoptera: Aphenilidae)
- Tez No: 620674
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, depolamanın parazitoit Eretmocerus mundus Mercet (Hymenoptera: Aphelinidae)'un yaşam çizelgesi parametreleri ve parazitleme kapasitesine etkileri belirlenmiştir. İşlevsel tepki denemelerinde 10 ℃ sıcaklıkta 8 gün depolanmış ve depolanmamış Er. mundus bireylerine yaprak diskleri üzerinde 5, 10, 20, 40 ve 80 adet Bemisia tabaci Gennadius (Hemiptera: Aleyrodidae) 2. dönem nimfleri bulunan yaprak diskleri günlük verilmiştir. Depolanmış Er. mundus pupalarından elde edilen dişi bireylerin ömrü boyunca parazitlediği birey sayısının yanı sıra, erkek ve dişi bireylerin ergin yaşam süreleri belirlenmiştir. Depolama çalışmalarında Er. mundus'un kırmızı gözlü pupa dönemi kullanılmış ve 10 °C'de 8 gün karanlık ortamda tutulmuştur. Yapılan Lojistik Regresyon Analizi sonucunda, depolanmış ve depolanmamış Er. mundus popülasyonlarının Tip-II işlevsel tepki gösterdiği belirlenmiştir. Parazitoitin, konukçusunu parazitleme kapasitesi (Th) (handling time) ve arama-bulma kapasitesi (α) (search (attack) rate) Holling'in disk eşitliği kullanılarak saptanmıştır. Depolanmış ve depolanmamış Er. mundus ergin dişilerinin konukçu B. tabaci 2. dönem nimflerini arayıp-bulma kapasitesi sırasıyla 0.058 ve 0.055, parazitleme kapasitesi 0.823 ve 1.009 olarak belirlenmiştir. Depolanmamış Er. mundus bireylerinin kalıtsal üreme yeteneği (rm), net üreme gücü (R0) ve ikiye katlanma süresi (DT) gibi bazı yaşam çizelgesi parametreleri daha yüksek bulunmuştur. Depolamanın Er. mundus'a olumsuz etkilerine rağmen, parazitoid B. tabaci 2. nimf dönemini başarılı bir şekilde parazitlemeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of storage on functional response and life table parameters of Eretmocerus mundus were studied at a constant temperature of 25±1 °C and 16:8 L:D photoperiod. In the functional response experiments, 5, 10, 20, 40 and 80 second instar B. tabaci nymphs were given to the eight-day stored and un-stored female parasitoids for 24 hours. In life table experiments, parasitism capacity of newly emerged un-stored and stored female parasitoids was evaluated. Additionally, longevity of stored and un-stored female and male parasitoids was also determined. The stored adult parasitoids were obtained from red-eyed E. mundus pupae stored at 10 °C for eight days. According to logistic regression analysis, un-stored and stored populations of Er. mundus showed a Type II functional response. The attack rate (α) and the handling time (Th) of Type II response were calculated by fitting Holling Disc Equation to the data. These two coefficients were varied depending on the populations. The highest α and the shortest Th values were respectively determined to be 1.009 and 0.055 for unstored Er. mundus. Life table parameters, such as net reproduction rate (R0), intrinsic rate of increase (rm) and doubling time (DT) were also found to be higher for the un-stored parasitoid population. Although storage could affect the performance of Er. mundus, the parasitoid had successfully continued to parasitize second instar B. tabaci.