Görüntü işleme tekniklerini kullanarak malign melanom tipi deri kanserinin incelenmesi
The analysis of malign melanom type skin cancer using image processing techniques
- Tez No: 620799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Malign Melanom (MM) son derece ölümcül bir deri kanseri türüdür. Erken teşhis edilebilmesi durumunda cerrahi müdahele hasta ölümden kurtarılabildiğinden, MM'nin erken teşhisi kritik bir öneme sahiptir. Fakat kanser tanısında ele alınan görsel niteliklerin tespiti oldukça kişiye bağlı ve yoruma açık bir süreçtir. Bilgisayar destekli otomatik teşhis sistemleri daha erken ve daha doğru teşhis şansını arttırmaktadır. Bu tip sistemler, nevus sınırını belirleme, kıl giderme ve nevus öznitelikleri çıkarma aşamaları için dermaskopik imgelere uygulanacak birçok bilgisayarlı görme algoritması içerir. Bu tez çalışması görüntü işleme yöntemleriyle dermaskopik imgeleri işleyecek algoritmalar sunar. Ön işleme, bölütleme ve öznitelik çıkarma, otomatik teşhisin sınıflandırma safhasının doğruluğu için önemli aşamalardır. Bu tez teşhis ve sınıflandırmadan önceki adımlarla ilgilidir. Dermaskopik imgelerden kılları gidermek üzere geliştirilen ön işlem yaklaşımı, mevcut DullRazor kıl giderme algoritmasını temel alır. Nevus sınırını bulmak için dermaskopik imgeye sabit eşikleme tabanlı bölütleme yaklaşımı uygulanır. Bu algoritmayla bulunan sınırlar Otsu ve adaptif eşikleme tabanlı sınır bulucularla kıyaslanır. Dermatologlar tarafından kullanılan ABCD tanı sistemi nevus öznitelikleri için model alınmıştır. Sınır, şekil ve renk öznitelikleri bölütlenmiş nevus imgesinden çıkartılmaktadır. Bu öznitelikler nevus iyi huylu mu yoksa MM mi olduğuna karar vermekte kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Malignant Melanoma (MM) is extremely mortal skin cancer type. Early diagnosis of MM is critically impartant because patients can be saved in case of early diagnosis. But the determination of visual qualification that come up on cancer diagnosis is very subjective and open to comment process. Computer driven automatic diagnosis systems increase early and more accurate diagnosis chance. This type of systems include a couple of algorhythms that will apply to dermaskopic images for determination of nevus border, pilar emoval and nevus feature extraction stages. This study presents algorhythms that will process dermaskopik images with image processing methods. Preprocessing, segmentation and feature extraction are important stages for accuracy of classification stage of automatic diagnosis. This study is about stages before diagnosis and classification. Preprocessing approach that developed for pilar removal from dermaskopik images based on existing DullRazor pilar removal algorhythm. Fixed thresholding based segmentation approach applies to dermaskopik image to find nevus border. The borders that determinated with this algorhytm compare with herbaceous and adaptive thresholding based border finders. ABCD diagnosis system which is using by dermatologists take as a model for nevus features. Border, shape and color features extract from nevus image. This features can be used for determination whether nevus is benign or MM.