Yükselen modüller üzerine
  1. Tez No: 620842
  2. Yazar: PELİN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNGÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde yükselen modüllerin özellikleri ve bu modüllerin hollow-yükselen modüller ve eşçokdüze modüller ile olan iliskileri incelenmiştir. Öncelikle giriş bölümünde yükselen modüllerin yıllar içindeki gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde tez için gerekli olabilecek tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yükselen modüller ve yükselen modüllerin karakterizasyonu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde hollow-yükselen modül tanımı, hollow-yükselen modüllerin bazı özellikleri, değişmeli halkalar üzerinde hollow-yükselen modüller ve completely hollow-yükselen modüller başlıkları çalışılmıştır. Ayrıca yükselen modüller ile hollow-yükselen modüllerin ilişkisi detaylı olarak incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde eşçokdüze modüller ile yükselen modüllerin ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, properties of lifting modules, their relations with hollow-lifting modules and copolyform modules are presented. Firstly, in the introduction, the development of the lifting modules over the years has been examined. In the second chapter, definitions and theorems that may be necessary for the thesis are given. In the third chapter, lifting modules and characterization of lifting modules are discussed. In the fourth chapter, the definition of hollow-lifting module, some properties of hollow-lifting modules, hollow-lifting modules on commutative rings and completely hollow-lifting modules are discussed. In addition, the relationship between lifting modules and hollow-lifting modules is examined in detail. In the fifth and last chapter, the relationship between the copolyform modules and lifting modules is discussed.