Farklı uydu yükseklik açılarında ağ-rtk düzeltme tekniklerinin performanslarının incelenmesi
Investigating performance of network-rtk correction techniques with different elevation mask
  1. Tez No: 620850
  2. Yazar: MUHAMMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÖZER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez kapsamında TUSAGA-Aktif sisteminde faklı uydu yükseklik açılarında Ağ-RTK düzeltme tekniklerinin performansları eş zamanlı ölçümler yapılarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında uydu görüşü açık, engelli ve sinyal yansımalı ortamda 4 farklı test gerçekleştirilmiştir. Birinci testte FKP, MAC ve VRS Ağ-RTK düzeltme tekniklerinin 10o, 20o ve 30o uydu yükseklik açılarının hangisinde daha iyi performans gösterdiği incelenmiştir. İkinci testte ise aynı yükseklik açılarında FKP, MAC ve VRS düzeltme tekniklerinin performansları eş zamanlı yapılan ölçüler ile incelenmiştir. Üçüncü testte ise GNSS alıcılarının bulunduğu ortama uydu görüşünü kısıtlamak ve sinyal yansıması (multipath) oluşturmak amacı ile engel düzeneği tasarlanmıştır. Bu ortamda her üç GNSS alıcısının uydu yükseklik açıları 10o de iken FKP, MAC ve VRS düzeltme teknikleri ile eş zamanlı ölçüler toplanmıştır. Dördüncü testte ise yaygın kullanılması sebebiyle VRS düzeltme tekniğinde uydu görüşü kısıtlı ve sinyal yansımalı ortamda 10o, 20o ve 30o uydu yükseklik açıları ile eş zamanlı ölçümler toplanmış ve uydu yükseklik açısının tekrar edilebilirlikleri karşılaştırılmıştır. Yapılan test sonuçlarıyla uydu görüşü açık ve sinyal yansımasının olmadığı ortamlarda üç düzeltme tekniğinde de 10o ve 20o uydu yükseklik açısının daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Farklı düzeltme tekniklerinde aynı uydu yükseklik açısında yapılan eş zamanlı ölçümlerin sonuçlarına bakıldığında ise VRS düzeltme tekniğinin diğer düzeltme tekniklerine göre nispeten daha iyi performans gösterdiği sonucuna varılmıştır. Uydu görüşü engelli ve sinyal yansımalı ortamda ise VRS düzeltme tekniğinin diğer tekniklere nazaran biraz daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Sınırlı uydu görüşünün ve sinyal yansımasının olduğu ortamda sadece VRS düzeltme tekniği faklı uydu yükseklik açılarına göre incelendiğinde ise 10o'nin 20o ve 30o'ye göre özellikle yükseklik bileşeninde biraz daha iyi performans gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the performances of Network-RTK correction techniques at different elevation masks in TUSAGA-Active system were investigated by simultaneous measurements. In the study, 4 different test scenarios were taken into consideration in the open sky view and in the limited sky view with a multipath environment. In the first test scenario, FKP, MAC and VRS NRTK correction techniques were examined to investigate which elevation mask, such as 10o, 20o and 30o, performed better. In the second test scenario, the performance of FKP, MAC and VRS correction techniques were examined with simultaneous measurements. In the third test scenario, an obstacle object is placed in the environment where GNSS receivers are located in order to restrict the satellite view and create a multipath error. In this environment, while the elevation mask of all three GNSS receivers are set at 10o, simultaneous measurements have been performed by FKP, MAC, and VRS correction techniques. In the fourth test scenario, due to its widespread use, the VRS correction technique were collected simultaneously with 10o, 20o and 30o elevation mask under the limited sky view and multipath environment and the repeatability of the measurements was compared with each other. The results of the tests showed that 10o and 20o elevation masks give better results in all three correction techniques in the open sky view and multipath-free environment. According to the results of simultaneous measurements with the same elevation masks in different correction techniques, it is concluded that the VRS correction technique performs slightly better than other correction techniques. It is seen that the VRS correction technique performs more or less better than other techniques in the limited sky view and under multipath effect. When the VRS correction technique is examined according to different elevation mask in the environment where there is limited satellite vision and multipath, it is concluded that 10o performs slightly better than 20o and 30o, especially in the vertical direction.