Production and characterization of hierarchically porous transparent glasses
Hierarşik gözenekli saydam camların üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 620852
  2. Yazar: EMRE BURAK ERTUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ÇEKDAR VAKIF AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ağırlıkça yüzde olarak 55.7SiO2-33.6B2O3-9.2Na2O-1.5Al2O3 nominal bileşimine sahip bir sodyum borosilikat cam (SBG) geleneksel ergitme-döküm yöntemiyle üretilmiştir. Faz ayrışmasını sağlamak amacıyla SBG farklı sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulmuştur. Faz-ayrıştırılmış cam, gözenekli cam (PG) elde etmek amacıyla üç farklı molaritedeki asit (HCl) çözeltinde liç edilerek alkali-borat fazın çözünmesi sağlanmıştır. Gözenek yapısını kontrol etmek ve gözenek mimarisi ile ortaya çıkan özellikler arasında bir ilişki bulmak amacıyla PG'ye daha sonra alkali (NaOH) liç veya 800 C°'de 1 saat ısıl işlem uygulanmıştır. Isıl işlem sıcaklığının ve liç çözeltisinin asidik konsantrasyonun gözenek mimarisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Isıl işlem sıcaklığının esas olarak sıvılaşım kanallarının genişliğini etkilediği, fakat silika çökeltileri ile ilişkili birincil gözeneklerin liç çözeltisinin asidik konsantrasyonundan daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Gözenekli camın toplam gözenek hacmi alkali liç ile artmış, bunun yanında ilave ısıl işlemle azalmıştır. Üretilen SBG ve PG'lerin mikro sertliği ve tribolojik özellikleri incelenmiştir. Tüm gözenekli camlar için mikro sertlik değerlerinin daha düşük olduğu, ayrıca aşınma oranlarının SBG'den daha yüksek olduğu görülmüştür. TiO2 kristalleri PG'nin gözenekleri içerisinde büyütülmüştür. Sonuçlar bu sistemin atık su arıtımı için uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Metilen Mavisi (MB) bozunum testleri TiO2 emdirilmiş PG'nin (TiPG) UV ışık altında fotokatalitik aktivite gösterdiğini ve atık su arıtımında umut verici bir malzeme olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A sodium borosilicate glass (SBG) with nominal composition of 55.7SiO2-33.6B2O3-9.2Na2O-1.5Al2O3 (wt %) was produced by the conventional melt-quenching method. The as cast SBG was heat treated at various temperatures to induce phase separation. The phase separated glass was then acid (HCl) leached using three different HCl molarities to dissolve alkali-borate phase hence, to obtain a porous glass (PG). In order to control the pore structure and to find out a correlation between the pore architecture and the resulting properties, PG was subsequently alkali (NaOH) leached or heat treated at 800 °C for 1 h. The effects of the applied heat treatment temperature and acid concentration of leach solution on pore architecture were investigated. Results revealed that the heat treatment temperature influences the width of liquation channels whereas, the primary pores associated with silica precipitates were more affected by the molarity of the acid leaching solution. The total pore volume of PG increased by alkali leaching but decreased by additional heat treatment. The microhardness and tribological properties of parent SBG and PGs were evaluated. The microhardness was lower but, wear rate was higher than that of the parent SBG for all PGs. TiO2 crystals were grown within the pores of PG and the results were evaluated in terms of the appropriateness of this system for wastewater treatment. Methylene Blue (MB) degradation tests revealed that the TiO2 embedded PG (TiPG) has photocatalytic activity under UV illumination and could be utilized as a promising material in wastewater treatment.