Çocukluk çağında vertigonun klinik ve laboratuvar özellikleri
Clinical and laboratory findings of vertigo in childhood
  1. Tez No: 621041
  2. Yazar: ZÜLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çocukluk çağında vertigo tanısı, semptomların net olarak tarif edilememesi, nöro-vestibüler testlerin küçük yaş grubunda güvenilir olmaması ve etiyolojilerin değişkenlik göstermesi nedeni ile güçtür. Literatürde çocukluk çağı vertigosunu içeren çalışmalar, erişkin döneme göre daha az sayıdadır. En sık saptanan etiyolojiler yaş aralıklarına ve çalışmanın yapıldığı kliniğe göre farklılık göstermektedir. Çalışmanın amacı çocukluk çağı vertigosunda demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi ve vertigo etiyolojilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya Ocak 2014- Aralık 2018 arasında baş dönmesi yakınmasıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne ayaktan başvuran 18 yaşın altındaki tüm hastalar (n=791) dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, vertigoya eşlik eden semptomları, aile öyküleri, fizik ve nörolojik muayene bulguları, laboratuvar incelemeleri, varsa nörogörüntüleme ve elektroensefalografi (EEG) bulguları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 13,1 yıl, kız/erkek oranı 2,1 idi. Vertigoya eşlik eden semptomlar sıklık sırasına göre baş ağrısı (%36,4), gözlerde kararma (%9,6), bulantı ve/veya kusma (%9,4) idi. Vertigo etiyolojisinde saptanan en sık nedenler sırası ile migrenöz vertigo (%26,5), ortostatik hipotansiyon (%8,2), oküler (%7,3), psikojenik (%6,4) ve epileptik vertigo (%6,1) idi. Altı yaşından küçük çocuklarda en sık vertigo nedeni çocukluk çağı benign paroksismal vertigosu (ÇÇBPV) (%26,4) idi. Migrenöz vertigo kızlarda daha sıktı (p=0,038).
Özet (Çeviri)
Diagnosis of vertigo in children is challenging due to limited communication capacity in defining symptoms, unreliability of neurovestibular investigations in childhood and variability of etiologies. The most common etiologies vary according to age group and the clinic where the study is conducted. The aim of this study is to evaluate demographic, clinical and laboratory features and to determine the most common etiologies of vertigo in childhood. All patients under the age of 18 years presented with vertigo (n=791) to Pediatric Neurology Unit of Keçiören Research and Training Hospital between January 2014 and December 2018 were included in the study. Demographic data, accompanying symptoms, family history, physical and neurological examination, laboratory findings, if available neuroimaging and electroencephalography (EEG) findings were retrospectively analyzed. The mean age of the patients was 13,1 years; female/male ratio was 2,1. The most common symptoms accompanying vertigo were headache (36,7%), blackout (9,6%), nausea and/or vomiting (9,4%) respectively. The most frequent vertigo etiologies were migrainous vertigo (26,5%), orthostatic hypotension (8,2%), ocular (7,3%) psychogenic (6,4%) and epileptic vertigo (6,1%). The most common cause of vertigo in children