Yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu edilen preterm bebeklerde alt solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of incidence and risk factors for lower respiratory tract infection in preterm infants discharged from neonatal intensive care unit
- Tez No: 621205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİME ESRA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Preterm bebeklerde, yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburculuk sonrası tekrar hastaneye yatış riski yüksektir ve hastaneye tekrar yatış nedenleri arasında en sık saptanan neden solunum yolu hastalıklarıdır. Bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu edilen çok küçük preterm bebeklerin, solunum yolu enfeksiyonlarının sık olduğu sonbahar ve kış mevsiminde solunum yolu enfeksiyonu geçirme ve hastaneye yatış sıklığının araştırılması ve solunum yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayan perinatal risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. TC Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden 01.01.2009-31.12.2009 tarihleri arasında taburcu edilen gebelik yaşı 32 hafta ve altında toplam 255 bebekten 155 bebek çalışma grubunu oluşturmuş, olgular 01.10.2009-31.03.2010 tarihleri arasında poliklinik kontrolleri sırasında alt solunum yolu enfeksiyonu geçirme durumu yönü ile takip edilmiş tir. Çalışma grubunda yer alan 80'i erkek (% 51.6) 75'i kız (% 48.3) toplam 155 olgunun ortalama gebelik yaşları 29.3 ± 2.0 hafta olup, ortalama doğum ağırlığı 1365 ± 355 gram idi. Çalışma grubundaki olguların %47'si (73 bebek) taburculuk sonrası en az bir kez alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmişti. Alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısı 34 (%21.9) idi. Alt solunum yolu enfeksiyonu geçiren hasta grubunda okula giden kardeş varlığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla idi (p=0.003). Alt solunum yolu enfeksiyonu geçiren hastaların yenidoğan yoğun bakımda yatış süresi, alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmeyen hastalara göre istatistiksel olarak daha uzundu (p=0.02). Her iki grup arasında RSV proflaksisi için uygulanan doz sayısı ve proflaksiye uyum bakımından anlamlı farklılık bulunmadı. Alt solunum yolu enfeksiyonu geçiren toplam 73 hastanın 34'ü (%46.5) hastaneye yatırıldı. Hastaneye yatış gereken alt solunum yolu enfeksiyonlu bebeklerde, RSV proflaksisi için uygulanan monoklonal antikor doz sayısı hastaneye yatış gerekmeyen hasta grubuna göre daha azdı (p=0.02). Alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış gereken hasta grubunda RSV proflaksisine ortalama başlangıç yaşı, kronolojik ve düzeltilmiş yaşa göre, hastaneye yatış gerermeyen hasta grubuna göre daha fazla idi ve gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklılık vardı. Ancak her iki grup arasında proflaksiye uyum bakımından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, preterm bebeklerde taburculuk sonrası alt solunum yolu enfeksiyonları ve buna bağlı hastaneye tekrar yatış riskinin yüksek olduğu gösterildi. Alt solunum yolu enfeksiyonu bakımından riskli bebeklerin daha erken tespit edilerek uygun koruyucu önlemler ve proflaksiye alınmasının alt solunum yolu enfeksiyonlarını ve buna bağlı hastaneye yatışları azaltacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Preterm infants admitted to neonatal intensive care unit (NICU) are at increased risk of rehospitalization after discharge and the most common indication for rehospitalization is respiratory problems. The aim of the study is to evaluate the incidence and perinatal risk factors for preterm infants who are at high risk of rehospitalization due to lower respiratory tract infection (LRTI). The present study enrolled 155 of overall 255 babies of equal or less than 32 weeks gestation admitted to Izmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi NICU unit between 01.01.2009-31.12.2009 and followed up for LRTI at outpatient controls between 01.10.2009-31.03.2010. Of those, 80 were male (51.6%) and 75 female (48.3%) and mean birth weight was 1365 ± 355 g. Seventy three (47%) babies had at least one LRTI and 34 of them (21.9%) were rehospitalized. Incidence of LRTI was higher in those having a sibling at school age (p=0.003). The hospitalization duration was longer for babies who had LRTI (p=0.02). There was no statistical difference for RSV prophylaxia between LRTI and non-LRTI groups. However rehospitalized babies needed more monoclonal antibody dose for RSV prophylaxia in contrast to those not hospitalized. The starting time for RSV prophlaxia was later in hospitalized babies and showed statistical significance. However no difference was found in terms of the response to the prophylaxia. In conclusion preterm babies have higher risk for development of LRTI and thus need rehospitalization. We think that these high risk babies should be recognized earlier and preventive strategies and prophylactic management will decrease the risk and need for rehospitalization.