Geotechnical and environmental effect of oily wastewater on erbil soils
Petrol içeren atıksuların Erbil toprakları üzerine jeoteknik ve çevresel etkileri
  1. Tez No: 621419
  2. Yazar: FERZAND KAMAL AHMED MEDHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, rafinerilerin çıkışından kaynaklanan ve arıtma işlemi uygulanmaksızın deşarj edilen petrol içeren atıksu tarafından kirlenmiş toprakların çevre ve jeoteknik özelliklerini araştırmaktadır. Çalışma alanı ise Erbil şehrinin güneydoğusunda yer alan Kawergosek rafinerisidir. Çevresel araştırmalar da bu çalışmaya dahil edilmiş olup, anket sonuçları petrol sahalarının ve rafinerilerin yakınında yaşayan vatandaşların çoğunun hava ve toprak kirliliği sorunlarını önemsemesi gerektiğini göstermiştir (Şekil 5.5). Aynı zamanda şehir havası da CO ve H2S gibi zararlı gazlar tarafından kirlenmiş olup, çevredeki tarım arazileri de kirlenmiş ve vatandaşların hayatı üzerinde kötü bir etkiye neden olmaktadır. Erbil şehrinin güneybatısındaki çevre kirliliği haritası, petrol sahalarının ve rafinerilerin çoğunun bulunduğu yerleri de kapsayacak şekilde bu çalışmada tasarlanmıştır (Şekil 5.4). Yapılan çalışma, petrol sahalarındaki H2S emisyon oranının rafinerilerden çok daha yüksek olduğunu göstermiştir (Şekil 5.2). Aynı zamanda çalışmada, petrol içeren atık su ile çeşitli kirlenme yüzdelerine sahip toprak numuneleri üzerinde laboratuvar araştırmaları yapılmıştır. Sonuçlar, petrol içeren atıksuyun, toprağın kimyasal özellikleri üzerinde ve ayrıca Kawergosek rafineri tesisinin toprağının fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, çalışmada petrol içeren atıksu ile kirlenmiş zemin için model çukur oluşturularak saha incelemeleri de yapılmıştır. Yapılan saha incelemeleri Cihan üniversitesi/Mühendislik Fakültesi arazisinde ve Kawergosek rafineri sahası içerisinde bulunan lagün kenarında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelenen toprağın kimyasal ve mühendislik özelliklerinin petrol içeren atıksu ile kirlenmesi neticesinde oldukça etkilendiğini göstermiştir. Bir diğer çalışmada ise, petrol içeren atıksuyun toprak içerisindeki yayılımı üzerine yükseklik farkının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla farklı yüksekliklerde üç adet model çukur oluşturulmuş olup, yükseklik arttıkça difüzyon hızının da arttığı ve direk kesme testleri ile C ve Φ üzerinde küçük bir etksinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of the excess of oily wastewater generated from the outlet of the refineries before remediating by the wastewater treatment plant on its impact on the environment and geotechnical properties of contaminated soils. The study area was the Kawergosek refinery (southwest of Erbil city). Environmental investigations have been included in this study. The results of the questionnaire showed that the majority of the citizens lived near oil fields and refineries should care about the air and soil pollution problems Figure (5-5), the air was also polluted by harmful gases such as Co and H2S, the surrounding agricultural lands were also polluted and caused a bad effect on the life of the citizens. The environmental pollution map of the southwest of Erbil city has also been designed where most of the oil fields and refineries exist, Figure (5-4). It has been shown that the emission rate of H2S in oil fields is much higher than those of refineries, Figure (5-2). Laboratory investigations have been carried out on soil samples with various percentages of contamination with oily wastewater. The results showed a considerable effect on the chemical soil characteristics, also on the physical and mechanical properties of Kawergosek refinery plant soils. Field investigations have also been conducted through examining the contaminated soil with oily wastewater in the model pit site in Cihan university/college of engineering, and in the Kawergosek refinery, lagoon site. The results showed that the examined soil was highly affected by the effect of oily wastewater on its chemical and engineering properties for both sites. Further study conducted regarding the effect of heads of spilled oily wastewater on the diffusion rates inside the three pits model, it has been shown a positive influence on the rate of diffusion, Figure (5-22) and a small effect on C and Φ values of Direct shear tests, Table(5-30).