Synthesis of g-c3n4/tio2 heterojunction composites with enhanced solar light photocatalytic activity
Gelişmiş solar ışık fotokatalitik akviteye sahip g-c3n4/tio2 heterojonksiyon kompozitlerin sentezi
- Tez No: 621466
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Farklı miktarlarda grafitik karbon nitrit (g-C3N4) ve titanya (TiO2) içeren solar ışığa duyarlı g-C3N4/TiO2 kompozitleri, hidrotermal ve sol-gel yöntemi kullanılarak fotokatalitik uygulamalar için sentezlendi. Hidrotermal yöntem kullanılarak sentezlenen g-C3N4/TiO2 kompozitleri, fotokatalitik özelliklerini iyileştirmek amacıyla sıcaklığın 350 ile 500 oC arasında değiştiği 1 saatlik ısıl işleme tabi tutuldu. g-C3N4/TiO2 kompozitlerinin tanecik büyüklüğü, kristal yapısı, morfolojisi ve optik özellikleri incelendi ve saf TiO2 ve g-C3N4 tozları ile tanecik büyüklüğü analizörü, X-ışını kırınım ölçeri, alan emisyonlu taramalı elektron mikroskopu, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi, Raman spektroskopisi, Dağınık yansıma spektroskopisi ve UV-vis spektrofotometre kullanılarak karşılaştırıldı. Tüm tozlarının fotokatalitik aktiviteleri solar ışık aydınlatması altında Metilen mavisi (MB) bozunum testi ile değerlendirildi. MB bozunum sonuçları g-C3N4/TiO2 kompozitlerinin saf g-C3N4 ve TiO2 tozlarına göre daha iyi fotokatalitik aktivite sahip olduğunu gösterdi. Hidrotermal ve sol-gel ile üretilen kompozitler 180 dakikalık solar ışık altında sırasıyla %100 ve %87.05 fotokatalitik aktivite gösterdi. Fotokatalitik aktivitedeki artış, fotojenere elektronlar tarafından indüklenen reaktif oksidasyon türlerinin üretilmesi ve elektron-boşluk çiftlerinin rekombinasyonunun azaltılması ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The solar light sensitive g-C3N4/TiO2 composites containing various amounts of graphitic carbon nitride (g-C3N4) and titania (TiO2) were prepared by the hydrothermal and sol-gel processes for photocatalytic applications. Hydrothermally derived g-C3N4/TiO2 composites were subjected to regulated heat treatments at temperatures ranging from 350 to 500 oC for 1 h to improve their photocatalytic efficiency. Particle size, crystal structure, morphology, and optical properties of the g-C3N4/TiO2 nanocomposites were investigated and were compared with those of the pristine TiO2 and g-C3N4 powders using particle size analyzer, X-ray diffractometer, Field emission scanning electron microscope, Fourier transform infrared spectroscopy, Raman spectroscopy, diffuse reflectance spectroscopy (DRS) and UV-Vis spectrophotometer. Photocatalytic activity of all powders was assessed by the Methylene Blue (MB) degradation test under solar light illumination. The results revealed that g-C3N4/TiO2 composites exhibited better photocatalytic activity for the degradation of MB than both pristine TiO2 and g-C3N4. Hydrothermally derived and sol-gel derived g-C3N4/TiO2 composites showed 100% and 87.05%, respectively photocatalytic efficiency under 180 min solar light illumination. The enhancement in photocatalytic activity was related to the generation of reactive oxidation species induced by photogenerated electrons and reduced recombination rate of the electron-hole pairs.