Yüksek performanslı beton ile içine gömülü çelik levha arasındaki sıyrılma davranışının incelenmesi
Analysis of the bond behavior between high performance concrete and steel plate embedded in concrete
  1. Tez No: 621475
  2. Yazar: CHINZORIG KHURELSUKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Betonarme prefabrik yapılarda kullanılan betonarme-çelik kafes sistemlerde görülen beton-çelik bağlantı elemanının betondan sıyrılma problemleri yapı kapasitesini düşürmektedir. Bu tip sistemlerdeki kapasite artışını garanti etmek üzere beton-çelik levha sıyrılma davranışının belirlenmesi ve belirlenen davranışın olumsuz taraflarının en aza indirgemek için alınacak önemlerin saptanması önemlidir. Çelik elemanlar normal dayanımlı beton içinden kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Yüksek performanslı beton kullanılması bu sıyrılmanın önlenmesi veya en aza indirgenmesi için alınacak önemlerden birisidir. Bununla beraber çelik elemanların yüksek performanslı beton içinden sıyrılma davranışının çalışılması önemli bir husustur. Bu çalışmanın amacı yüksek performanslı beton kullanımının aderansa etkisi ve çatlak gelişimini incelemektir. Bu tezde, laboratuvar koşullarından 3 adet 150 x 450 x 2000 mm boyutlarında betonarme deney elemanı üretilmiştir. Referans olarak kullanılan Deney elemanı-1'de düz levha kullanılmıştır. Deney elemanı-2'de sıyrılma davranışını artırmak için belirtilen şekilde kestirilmiş levha kullanılmıştır. Deney elemanı-3'de ise Deney elemanı-2'de kullanılan levha ve lifli beton kullanılmıştır. Deney elemanları laboratuvar ortamında tekrarlı çekme deneyine tabii tutulmuştur. Elde edilen veriler ile çelik levha tipi ve lifin sıyrılma davranışına etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete steel fastening problems in reinforced concrete-steel truss systems used in prefabricated reinforced concrete structures decreases the building capacity. In order to guarantee the increase in capacity in such systems, it is important to define the concrete-steel plate pull out behavior, and to take precautions in order to minimize the negative aspects of the behavior. Steel elements can be easily deboned from normal strength concrete. Using high performance concrete is one of the important precautions to be taken. However, it is important to study the behavior of the steel elements to pull out off from high-performance concrete. The aim of this study is to investigate the effect of high-performance concrete usage on bonding and crack development. In this thesis, 3 reinforced concrete test specimens with 150x450x2000mm dimensions were produced in laboratory conditions. In Test sample-1 steel plate with 20x250x650mm dimensions was used as it was for reference. In order to increase the bonding between steel palate and concrete, in sample-2, the steel plate was carved in spatial shape. The test sample-3 was produced with steel fiber reinforced concrete and same plate shape was used as sample-2. Test samples were subjected to repeated pull out tests in a laboratory environment. The data obtained to determine the effect of steel plate type and fiber on pull out behavior.