Yüz parametreleri yardımı ile insanların etnik kökenlerine göre sınıflandırılması
Classification of humans regarding to their ethnical roots with face parameters
  1. Tez No: 621551
  2. Yazar: UFUK SERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL GÜVENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanların yaşam biçimleri, etnik kökenleri, hareketlerini ve tercihlerini etkilemektedir. Teknolojinin gelişmesi ile insanların tanımlanması ve sınıflandırılması güvenlik, pazarlama, satış gibi farklı alanlarda daha çok kullanılmaya başlamıştır. İnsan yüzünün karakteristik özellikleri sınıflandırma için gerekli parametreleri barındırmaktatır. Bu parametreler ile sınıflandırma işlemi farklı teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada derin öğrenme teknikleri kullanılarak, insanları etnik kökenlere göre sınıflandıran bir sistem yapılmıştır. Sisteme gelen fotoğraf, görüntü işleme ve derin öğrenme teknikleri ile işleme sokulup yüz tanıma, öznitelik çıkarma, hizalama, ve sınıflandırma gibi aşamalardan geçmektedir. Farklı derin öğrenme modelleri eğitilerek karşılaştırmaları yapılmış, veri seti ve model yapılarının öneminden bahsedilmiştir. Sistem etnik kökene göre sınıflandırma yaparak elde edilen sonuçların farklı sistemler ve araştırmalarda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnic origins affect people's movements, preferences and lifestyles. With the development of technology, identification and classification of people has become more widely used in different fields such as security, marketing and sales. The characteristics of the human face contains the necessary parameters for classification. Classification of these parameters is done by using different techniques. In this study, a system that categorizes people according to their ethnic background is made by deep learning techniques. The photograph is processed with image processing and deep learning techniques and passed through stages such as face recognition, feature extraction, alignment, and classification. Different deep learning models have been trained and compared, and the importance of data set and model structures has been mentioned. The system shows that the results obtained by classification according to ethnic origin can be used in different systems and researches.