Doğrusal programlama çözücülerinin performans analizi
Performance analysis of linear programming solvers
  1. Tez No: 621572
  2. Yazar: MERVE CÖMERTOĞLU ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAVDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Matematiksel programlama modellerinin çözümü için kullanılabilecek farklı çözücüler mevcuttur. Bu çözücülerin performansları farklılık gösterebilmektedir. Alternatif çözücülerin ortaya çıkması sonucu daha hızlı çözüme ulaşan çözücüler tercih edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu çalışma kapsamında bazı doğrusal programlama modelleri çözücüleri karşılaştırılarak yetenek ve hız açısından performanslarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Ticari çözücülerin maliyetli olmaları ve lisans gereksinimleri nedeniyle, alternatif olarak açık kaynak kodlu çözücülerin kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması da bu çalışmanın amaçlarından biridir. Elde edilen sonuçların konuyla ilgili çalışma yapacaklara, çözücü performanslarıyla ilgili fikir vermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are different solvers that can be used for the solution of mathematical programming models. The perfomance of these solvers may differ. It may be preferable to use solvers that reach a faster solution as a result of the development of alternative solvers. In this study, it is aimed to analyze their performance in terms of ability and speed by comparing some linear programming models solvers. One of the aims of this study to search whether open-source solvers can be used as an alternative due to the cost of commercial solvers and license requirements. The results of this study obtained are intended to give ideas about solver performances to those who will work on the subject.