Türkiye örneği kapsamında mobilya aksesuarlarının mobilya tasarımındaki etkilerinin incelenmesi
Observing the effects of furniture accessories on the presantation of the product in the Turkish furniture sector
  1. Tez No: 621619
  2. Yazar: AYNUR DEMİREL CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE MELTEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial Design, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sektörel olarak mobilya büyük bir ekonomik değer oluşturmaktadır. Dünyada yılda yaklaşık 180 milyar dolarlık mobilya ticareti yapılmaktadır. Türkiye'de ve dünyada ticareti yapılan mobilya ürün grupları arasında mobilyayı oluşturan aksam ve parçaların büyük bir yeri ve önemi vardır. Nitelikli ve kaliteli mobilya aksesuar üretimi, mobilya sektörünün gelişimi için öncül öneme sahip önemli bileşenlerin başında gelmektedir. Ana sanayi kolu olan mobilya sektöründe yan sanayi olarak tanımlanan mobilya aksesuarı büyük potansiyele sahip bir sektördür. Mobilya satışında ve kullanımında gittikçe önem kazanan ve öne çıkan mobilya aksesuarları, mobilya tasarımına işlevsellik, estetik, özgünlük katmakta, aynı zamanda ürün ve marka kimliğine katma değer kazandırmaktadır. Ancak, mobilya sektörü için bu kadar önemli bir yeri olan mobilya aksesuarlarının konu olduğu akademik çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada gelişen ve değişen aksesuarlarının mobilya tasarımı üzerindeki etkisi ve mobilya aksesuar tasarımının endüstriyel tasarım disiplini ile olan ilişkileri ele alınmaktadır. Mobilya da tamamlayıcı eleman olarak nitelendiren aksesuarların mobilya üzerindeki tamamlayıcı, yönlendirici boyutu ve mobilya tasarımına olan sınırlayıcı ya da olumlu etkileri incelenmektedir. Araştırma sürecinde Türkiye'deki nitelikli mobilya aksesuarı üretiminin Türk mobilya sektörünün gelişmesine yansımaları ele alınmıştır. Değişen üretim ve tüketim anlayışı ve küresel ticaret şeklinin mobilya tasarımlarının değişimine olan etkileri tezin bir diğer ele aldığı konudur. Üretilen mobilya aksesuarlarının bu değişikliklerle uyumu ve aksesuar üreticilerinin teknolojiyi kullanarak geliştirdiği tasarımlar incelenmiştir. Araştırma modeli olarak nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Tez içeriğine göre kütüphane ve internet araştırması, istatistik bilgiler, gözlem gibi yöntemler kullanıcı anketi ile desteklenmektedir. Araştırma sonucunda, mobilya aksesuarı sektörünün mobilya sektörü ile paralel gelişim göstermesi gerektiği ve mobilya aksesuarı sektörünün küresel pazarda potansiyeli yüksek olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Aksesuarlar olmadan mobilya ürünlerinin zayıf kaldığı, günümüz kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayamadığı görülmektedir. Küresel ticaretin gittikçe hakim olduğu mobilya pazarında, sürdürülebilir tasarım anlayışı ile uyumlu, teknoloji odaklı akıllı mobilya donanım ihtiyacı olduğu sonucuna varılmaktadır. Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşullarının etkisiyle yeni mobilya aksesuar kullanım alanlarının ortaya çıktığı ve yeni aksesuar kategorilerinin bu süreç içerisinde oluştuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the world of economics, the furniture industry presents a large market. The global furniture market is worth 180 billion dollars and apart from the furniture itself, the parts and pieces that form the product are also as crucially important in the trade of the furniture groups both in Turkey and the rest of the world. The production of high-quality furniture accessories is the premier step in the development of the furniture industry, that's why it constitutes a market with serious potential, as the subsidiary industry of the main industry branch. Furniture accessories, which are gaining more importance in furniture sales and usage combine the aesthetics and functionality in furniture design while bringing quality and prestige both to the product and its respective brand. In this study, the effects of furniture accessories on furniture design and the relations between furniture accessory design and the discipline of the industrial design branch are discussed. The complemental effects and the directive influence of accessories on furniture, and their aspects or limiting factors on the designing phase are observed. During the research, which focused on Turkish markets, the positive effects of the production of high-quality furniture accessories on the furniture industry and design are highlighted. It is observed that the change in the understanding of production and consumption, and the new global trade policies have a large effect on the designing aspects of the furniture industry. It is highlighted that the accessory producers should constantly update their designs with regards to the developing technologies and the new final products should match these changes. The method of this research is decided to be qualitative research. It is also supported with literary and online research, statistical information and observations with regards to the structure of the thesis. As the result, it is stated that the furniture accessory industry should develop parallelly with the main furniture industry, plus, it is observed that the furniture accessory industry has a great potential in the global market. It is seen that products without accessories are failed to meet the requirements of the new, modern customers. It is highlighted that sustainable, smart and modern products are needed in an industry that keeps getting more global in order to keep up the growth potential. It is observed that with the effects of high-technology and changing living standards, new areas that are open to the usage of furniture accessories and new categories are influenced. In contrast, the lack of academic research on furniture accessories and their aspects to the main industry is stated.