Septoplasti ameliyatı geçiren hastaların ameliyat günü yaşadıkları ağrının günlük yaşam aktivitelerine etkisi
Influence of the pain on activities of daily living on patients who undergoneseptoplasty
  1. Tez No: 621824
  2. Yazar: MELTEM ALKAN SARIKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, septoplasti ameliyatı geçiren hastaların ameliyat günü yaşadıkları ağrının günlük yaşam aktivitelerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Çalışma evrenini 2018-2019 yılında Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde septoplasti ameliyatı geçiren hastalar oluşturdu. Araştırmanın yürütülebilmesi için ilgili kurumdan Etik Kurul izni alındı. Araştırmaya katılan hastalardan“bilgilendirilmiş olur”alındı. Araştırmada veriler, Bilgi toplama formu (18 soru), Kısa Form Mc-Gill Ağrı Ölçeği (17 soru) ve Hastaların Ağrı Nedeni ile Günlük Yaşam Aktivitelerinin Etkilenme Düzeyi (VAS 0-10) soru formu (18 soru) ile toplandı. Verilerin analizinde, SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular ortalama ve standart sapma, sayı ve yüzde olarak verildi. Bağımsız gruplarda Kruskal Wallis, Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Hastaların yaşadığı Duyusal Ağrı ile Günlük Yaşam Aktiviteleri (r=,718, p=,000) arasında; Algısal Ağrı ile Günlük Yaşam Aktiviteleri arasında (r=,558, p=,000) Toplam Duyusal ve Algısal Ağrı ile Günlük Yaşam Aktivitelerini etkilenme düzeyi arasında (r=,657, p=,000); VAS ile Günlük Yaşam Aktivitelerini etkileme düzeyi arasında (r=,526, p=,000); Mevcut Ağrı İndeksi ile Yaşam Aktivitelerini etkileme arasında (r=,743, p=,000) pozitif yönde, anlamlı ancak zayıf bir ilişkinin olduğu belirlendi. Bu sonuçlara göre; septoplasti ameliyatı geçiren hastaların ameliyat günü yaşadıkları ağrının günlük yaşam aktivitelerini düşük düzeyde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the influence of the pain experienced by patients after septoplasty on their Activities of Daily Living. The study sample consisted of patients who underwent septoplasty surgery in the Ear- Nose-Throat (ENT) Clinic of Balıkesir Atatürk City Hospital in 2018-2019. The permission was obtained from the Ethical Board of related institution. Informed consent was taken from patients who voluteered to participate.Data were collected by usinng Data Collection Fom (18 questions), the short Form Mc-Gill Pain Questionnaire (17 questions), and Patients' Daily Livig Interference Due to Pain (VAS 0-10) Questions Form ( 18 questions). The SPSS 22.0 software package program was used for statical analysis. Results were given by means and percentages, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U tests and Cronbach Alpha coefficient were used for statistical analysis.A positive, significant but weak correlations were found between; Sensory pain and stuggling on daily living activities (r=, 718, p=, 000); Perceptual Pain and stuggling on Daily Living Activities (r=, 558, p=, 000); Total Sensory and Perceptual Pain and struggling on Daily Living Activities (r=, 657, p=, 000),VAS and struggling Daily Living Activities (r=, 526, p=, 000); There was a positive, significant but weak relationship between the current Pain Index and struggling on Daily Living Activities (r=, 743, p=, 000). According to these results, it was determined that the pain experienced by the patients undergone septoplasty slightly influenced their activities of daily living on the day of surgery.