Türkiye Elektrik Piyasasinda tahminlerin fiyata etkisi ve ikili anlaşma kullanım miktarının hesaplanması
The impact of forecasts on prices in Turkish Electricity Market and calculation of bilateral agreement usage quantity
- Tez No: 622559
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HÜMEYRA BİLGE, DOÇ. DR. AHMET DENİZ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
EPİAŞ günlük raporlarından 2012–2015 yılları arasında saatlik veriler elde edilerek grafiklendirilmiştir. İlk aşamada piyasa fiyat verileri için aşırı değerlerin nedenleri yüzdesel olarak ifade edilmiştir. GÖP fiyatı olan PTF ve DGP fiyatı olan SMF değerleri arasındaki fark oransal olarak incelenmiştir. Excel'de, PTF ve SMF fiyat verileri alınıp“Piyasa Fiyatları Oran”adlı sütunda 2012 – 2015 yılları arasında her saat için iki fiyat arasındaki fark oransal olarak hesaplanmıştır. Bir diğer sütunda ise“Yük Talimatları Oran”değerleri hesaplanmıştır.“Piyasa Fiyatları Oran”ve“Yük Talimatları Oran”değerlerinin aynı işaretli olması beklentisine uymayan durumlar“Beklenmedik Durum”olarak ele alınarak, bu durumların sistemin iyi işlememesinden kaynaklanıp/ kaynaklanmadığı incelenmiştir. Diğer bölümde GÖP fiyatı olan PTF'den, DGP fiyatı olan SMF'nin çıkarılması ile elde edilen fark değerleri incelenmiş ve piyasalarda oluşan fiyatların birbirlerinden farklı oluşmasının sebepleri araştırılmıştır. Bir diğer amaç ise, İkili Anlaşma Kullanım Miktarlarının hesaplanmasıdır. Çalışmada, son bir yıl verileri ele alınmıştır. İlk olarak piyasalardaki eşleşme miktarlarının toplam gerçekleşen tüketim içerisindeki payı bulunmuş ve İkili Anlaşma Kullanım Miktarları hesaplanmıştır. Saat değişiklikleri lineer interpolasyon ile düzenlenmiş ve bayram etkisi göz ardı edilmiş saatlik İkili Anlaşma Kullanım Miktarlarının gerçekleşen tüketimdeki payı aylık, günlük ve saatlik bazlı ortalamaları ile yüzdesel olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first step, the reasons for the overvalues for market price data are expressed as a percentage. The difference between the Pre-Day Market Price (PTF) and the Balancing Power Market price (SMF) is analyzed proportionally. In Excel, the PTF and SMF price data are taken and the“Market Price Ratio”values are calculated for each hour between 2012- 2015. In the other column,“Load Order Ratio”values are calculated. It is expected that the“Market Price Ratio”and“Freight Instructions Rate”marks will be the same. Situations that do not fit into this situation was determined as“Unexpected Situation”. Unexpected Situations have been investigated and it has been understood that the overvalues in prices are not due to the system not working well. In the other part, the price difference values are examined and the reason why the prices formed in the markets are different from each other has been researched. Another purpose is the calculation of the Bilateral Agreement Usage Quantities. In the study, the data for the last one year is handled. Firstly, the share amounts in the currencies are found in the total actual consumption and the Bilateral Agreement Usage Quantities are calculated. The hourly changes are arranged by linear interpolation and the holiday effect is ignored. Hourly Bilateral Agreement Usage Quantities are expressed as percentages of the actual consumption share by monthly, daily and hourly basis averages.