Abdulmümin b. Ali döneminde Muvahhidler Devleti
Almohads State Under Abdulmümin b. Ali's Reign
  1. Tez No: 622642
  2. Yazar: ADNAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARIÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma giriş ve ekler dışında üç bölümden oluşmuştur. Tezin giriş bölümünde Abdulmümin b. Ali'nin Muvahhidler tarafından halife seçilmesi öncesinde Mağrib'teki siyasi durum ele alınmıştır. Bu çerçevede Muvahhidler Devleti'nin kurucusu olan İbn Tûmert'in hayatı, kişiliği ve Murâbıtlarla mücadelesi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Abdulmümin'in hayatı, şahsiyeti ve halife olarak biat almasından sonra Murâbıtlar Devleti'ne karşı savaşları incelenmiştir. Abdulmümin, 524/1130'da halife seçilmesinden sonraki ilk on yılda, Muvahhidler Devleti'nin ortaya çıktığı Sûs bölgesindeki Musâmide kabilesi arasında devletinin kökleşmesi için siyâsî ve askerî faaliyetlerde bulunmuştur. 534/1139'dan itibaren ise Murâbıtlara karşı büyük bir askerî hamle başlatarak Mağribu'l-Aksâ'da Vehran, Tlemsan, Fas, Selâ gibi önemli şehirleri ve nihayet 18 Şevval 541/24 Mayıs 1147'de Murâbıtlar Devleti'nin başkentini istîlâ ederek bu devleti yıkmıştır. İkinci bölümde, Merrakeş'in Muvahhidlerin eline geçmesinden sonra çıkan isyanlar ve bu isyanların bastırılması için yapılan savaşlar, Muvahhidlerin Endülüs'ü ve Kuzey Afrika'yı Tırablusgarb'a kadar baştan başa fethetmeleri ele alınmıştır. Abdulmümin, bütün bu bölgeleri devletinin sınırlarına katmak için Endülüs'teki İbn Merdeniş, İbn Hamuşk gibi Müslüman yerel liderler ve Hıristiyan güçlerle, Kuzey Afrika'da Araplar ve Tunus çevresini işgal eden Normanlarla savaşmıştır. Abdulmümin, yaklaşık beş yüz bin asker ve dört yüz kadar gemiden oluşan bir donanmayla, Endülüs'te dört koldan girişeceği büyük cihad hareketi öncesinde 8 Cemaziyelahir 558/14 Mayıs 1163'de Selâ'da ölmüştür. Üçüncü bölümünde Abdulmümin döneminde Muvahhidler Devleti'nin kültür ve medeniyet alanında ortaya koyduğu çalışmalar incelenmiştir. Bu çerçevede, Muvahhidler devlet teşkilatı, askerî ve sosyal yönden durumları, ilim-kültür hayatı ve imar çalışmaları anlatılmıştır. Bu çalışmamızın son kısmında, burada ortaya koymak istediğimiz bilgilerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağına inandığımız bazı ekler yer almıştır. Burada, Abdulmümin dönemiyle ilgili kronoloji, İbn Tûmert'in Muvahhidlere Abdulmümin'i halife olarak tavsiye ettiğini belirten bir metin ve Abdulmümin'in daha çok askerî faaliyetlerini gösteren haritalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present work consists of an introduction, three chapters and an appendix. In the introduction part, the political situation before Abd al-Mu'min b. Ali was elected Caliph by the Almohads was revised. In this connection, a brief information was provided about Ibn Tumart's life, personality and his struggle against the Almohads. In the first chapter, Abd al-Mu'min's life, character and his battles with the Almoravid State. In the subsequent ten years after his election as Caliph in 1130 (524), Abd al-Mu'min carried out political and military activities for the Almohads State to gain roots among the Musamide tribe in the region of Sus, where the state had emerged. Launching a major military manoeuvre against the Almoravids from 1139 (534), he seized the major cities of Vehran, Tlemcen, Fes and Sela in Mağribu'l Aksa and finally invaded the capital city of the Almoravids State on May 24th 1147 (18 Şevval 541), disestablishing it. The second chapter deals with the rebellions breaking out after Marakech's seizure by the Almohads and battles to suppress these revolts, and the Almohads' conquest of al-Andulus and the whole North Africa as far as Trablusgarb. In order to annex all these territories to his state, Abd al-Mu'min, in alliance with local muslim leaders Ibn Mardenish, Ibn Hamusk in al-Andalus and some Christian powers, fought Arabs in North Africa and Normans who had invaded the region of Tunus. Abd al-Mu'min died in Sela on May 14th 1163 (8 Cemaziyelahir 558) shortly before the major jihad (religious war) through four columns consisting of about 500,000 troops and a fleet of 400 ships. The third chapter covers works of culture and civilisation created in the Almohads State during the reign of Abd al-Mu'min. With this regard, the state organisation, their military and social situation, scientific and cultural life and developmental work were included. At the end of the present work, an appendix section is also available for all that we have discussed to be more clearly understood. The appendixes include a chronology of the reign of Abd al-Mu'min, a text by Ibn Tumart as a letter of recommendation to the Almohads for them to elect Abd al-Mu'min as Caliph, maps displaying particularly the military activities of Abd al-Mu'min.