Türk korku sinemasında vampir filmleri: Drakula İstanbul'da filmi örneği
Vampire movies in Turkish horror cinema: Drakula the film case in Istanbul
  1. Tez No: 622829
  2. Yazar: DİLARA ELA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARİF CAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sinema; toplumun karşılıklı etkileşim içinde olduğu genel kabul görmüş ve üzerinde pek çok araştırma yapılan bir sanat dalıdır. Sinema gerek ortaya çıktığı yerin ve zamanın tanımlanması bakımından, gerekse toplumsal yapıyı oluşturan siyaset, ekonomi, tarih ve özellikle kültürü aktarması, toplumu anlaması bakımından iyi bir yol göstericidir. Bu çalışmada; korku tanımının yapılmasının ardından, Türk Sineması' nda korku türünün önemli ve popüler alt türlerinden biri olan vampir filmleri incelenmiş, 1949-2015 yılları arasındaki vampir filmleri arasından seçilmiş, Türk Sineması' nın ilk vampir filmi olan ''Drakula İstanbul' da'' filmi çözümlenerek, sinema dili açısından biçim ve içerik özellikleriyle ilgili bulgular ortaya konulmuştur. Anahtar Kelime: Korku, Vampir, Drakula, Sinema, Film
Özet (Çeviri)
Cinema; It is a generally accepted art in which the society interacts. Describing the place and time where Cinema emerged ın terms of both the social structure of politics, economics, History and especially to transfer culture, understanding of society is a good guide. In this study; After the definition of horror, vampire films, one of the most important and popular sub-genres of horror genre in Turkish Cinema were examined, selected from vampire films between 1949-2015 and the first vampire film of Turkish Cinema, ''Dracula in Istanbul'' was analyzed, format and content in terms of cinema language findings have been put forward. Keyword: Horror, Vampire, Dracula, Cinema, Film