Elektrik dağıtım şebekelerinde kayıpların incelenmesi: Kütahya örneği
Analysis of losses in power distribution networks: Kütahya case study
- Tez No: 623299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Enerji, toplumun refah seviyesini ve ülkelerin kalkınmasını etkileyen önemli unsurların başında gelmektedir. Sosyo-ekonomik kalkınmanın en önemli girdilerinden biri olan elektrik enerjisinin zamanında, kaliteli ve yeterli miktarda, ekonomik şartlar ve çevre etkileri de dikkate alınarak temini çok önemlidir. Elektrik enerjisi sisteminde farklı kademelerde güç kayıpları meydana gelmektedir. Söz konusu güç kayıpları üretim sistemi, iletim sistemi ve dağıtım sistemi kayıpları olmak üzere üç kısımda incelenebilir. Türkiye'de 2018 yılında elektrik enerjisinde üretim sistemi iç ihtiyaç tüketim oranı %4,7, iletim sistemi kayıpları % 1,7 iken, dağıtım sistemindeki kayıplar % 10,2 olmuştur. Ülkemizde elektrik enerjisi sistemi kayıpları en fazla dağıtım sisteminde meydana gelmektedir. 2017 yılında dünya genelinde iletim ve dağıtım sistemi kayıpları toplamı % 8,3 olmuştur. Bu tez çalışmasında, uygulama alanı olarak seçilen dağıtım bölgesinin mevcut şebekesinde oluşan güç kayıplarını azaltabilmek için; şebeke yeraltı kablosu kullanılarak bir, iki ve üç transformatörlü olarak planlanmıştır. Bu bölgedeki yük tahmini için sayaç yük profilleri kullanılmıştır. Tüm projeler için güç kaybı hesapları yapılarak, her bir projedeki güç kayıp oranları tespit edilmiştir. Ayrıca projeler güç kayıpları ve yatırım maliyeti açısından incelenmiştir. nra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important factors affecting the welfare level of the society and the development of countries. The continuity of electrical energy supply to customers at desired level, by taking into account the economic conditions and environmental effects, with high service, restoration times and power quality, is one of the most important inputs of socio-economic development. There are power losses in different levels of electric power systems. These power losses can be categorized into three parts as generation system, transmission system and distribution system losses. In Turkey, the ratio of internal consumption of power generation stations and utilities was 4,7%, the losses originated from transmission system were 1,7% and the losses of power distribution systems 10,2% in 2018. The losses originated from electric power distribution system are the highest in Turkey. In 2017, the losses of transmission and distribution systems were totally 8,3% in the World. In this thesis, in order to reduce power losses in the existing power distribution network, a residential area has been chosen to implement different power distribution network plans with different number of distribution transformers using underground cables. The load profiles of the customers have been estimated using recordings of electric metering. By calculating the power losses of different projected power distribution system layouts, the ratio of power losses for every single power distribution system layout was examined. Moreover, projects were analyzed for their power losses and investment costs.