Kadınlarda kendini gerçekleştirme ve ibadet psikolojisi - ilk yetişkinlik dönemi örneği-
The self-actualization and psychology of worship in woman -early adulthhood period sample-
  1. Tez No: 623931
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadınlarda Kendini Gerçekleştirme ve İbadet Psikolojisi- İlk Yetişkinlik Dönemi Örneği- başlığını taşıyan bu araştırmamız, ilk yetişkinlik dönemindeki kadınların psikolojisini incelemek ve yerine getirdikleri ibadetler ile kendini gerçekleştirme düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılmıştır. Bu çalışma, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, araştırmanın konusunu, hipotezlerini, problemlerini, amacını, önemini, ve sınırlılıklarını içermektedir. Birinci bölümde, kavramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.“Kavramsal Çerçeve”başlığını taşıyan birinci bölüm, üç alt bölümden oluşmaktadır. Birinci alt bölümde yetişkinlik dönemleri ve din, ikinci alt bölümde kendini gerçekleştirme, üçüncü alt bölümde ise ibadet psikolojisi hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölüm de ise, araştırmanın yöntemine ilişkin bilgiler verilerek alan araştırmasıyla ilgili bulgulara yer verilmiştir. Bulgulardan sonra hipotezlerin doğrulanıp doğrulanmadığıyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular çerçevesinde, ilk yetişkinlik dönemindeki kadınların, bu araştırmaya konu edilen namaz, oruç ve örtünme ibadetlerinden sadece oruçla kendini gerçekleştirme düzeyleri arasında olumlu bir ilişki ortaya çıkmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerden eğitim durumuyla, kendini gerçekleştirme düzeyi arasında olumlu bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research that is named the Self-Actualization and Psychology of Worship in Woman -Early Adulthood Period Samlpe- is perepared to examine the psychology of woman and to investigate the relationship between worship psychology and self-actualization levels. This research consists of introduction and two basic chapters. Introduction part contains research's subject, hypothesises, problems, purpose, importance and limitaions. The first chapter Theoretical Framework has three subsections which are Adulthood Period and Religion, Self-Actualization, the Psychology of Worship. In the second chapter the method of research is expalined and the data of emprical sample is analysed. According to the results of this study, participants' fasting act cause meaningful changes on self-actualization levels. Moreover significant relation is found between participants' education levels and self-actualization levels.