İbn Berhân'ın el-Vusûl ile'l-Usûl adlı eserinde içtihada ilişkin görüşleri'
İbn Berhân's views on ictihad in his book of el-Vusûl ile'l-usûl.
- Tez No: 623941
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, İbn Berhân'ın (ö.518/1124) el-Vüsûl İle'l Usûl adlı eserinde yer alan içtihada dair görüşlerini ele almaktadır. Tezde İbn Berhân'ın hayatı, hocaları, etkilendiği kişiler, içtihat ve taklide yönelik görüşleri incelendi. Çalışmada, İbn Berhân'ın taassuba düşmediği, müstakil düşünebildiği, hocalarıyla zaman zaman aynı görüşü paylaşmadığı tespit edilmiştir. Hz. Peygamberin içtihat ettiği, müçtehitlerin sahabeyi taklit edemeyeceği, her bir müçtehidin isabet ettiği, avâmın (halkın) istediği âlimi taklit edebileceği görüşünde olduğu belirlenmiştir. Muayyen bir mezhebi taklidin zorunlu olmadığı yönünde kendisine nispet edilen görüşün doğru olup olmadığına ise ulaşılamamıştır. İbn Berhân'ın eserinde yer verdiği konular güncelliğini hala korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the views of Ibn Barhan (d.518/1124) about ijtihad (independent judicial reasoning) in his work named al-Wusul ila al-Usul. It studies his life, teachers, the personalities who influenced him, his views regarding ijtihad and taklid (following a mujtahid). The study has found out that Ibn Barhan did not strictly follow his predecessors and did not always share the perspectives of his teachers meaning that he was able to think independently. It has also revealed that he had the view that the Prophet Muhammed exercised independent judicial reasoning, and mujtahids cannot follow the views of sahaba (the companions of the Prophet), and each mujtahid reached the right opinion, and people can follow any mujtahid whom he desires. The view attributed to Ibn Barhan that people does not have follow a specific mujtahid in all matters has not been verified. The subjects which he examined in his book are still under discussion.