Agresif meme kanseri hücre hatlarında çeşitli polifenolik bileşenlerin bireysel ve kombine etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
Molecular investigation of the individual and combined effects of polyphenolic components on breast cancer cell lines of aggressive types
- Tez No: 624394
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin en agresif alt tipleri özellikle 45 yaş altı kadınlarda görülmektedir. Bu tiplerde hedefe yönelik tedavi bulunmamakta veya kısa sürede tedaviye direnç gelişmektedir. Tedaviyi zorlaştıran bir diğer etmen ise tümör içi heterojenitesi veya tedaviye cevap olarak tümörün etkinlik gösterdiği yolakları değiştirebilmesidir. Bu nedenle hedefe yönelik tedavi bulunmayan veya tedaviye direnç gösteren farklı tip kanserlerde etkili olabilecek ve yan etki göstermeyecek tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç vardır. Polifenolik bileşikler birçok farklı yolak üzerinden etkinlik gösterebildiğinden ve yan etki göstermediğinden farklı tip agresif tip kanserlerde etkili bir polifenolik madde kokteylinin hazırlanması amaçlanmıştır. Triple negatif meme kanserlerini temsil eden MDA-MB-231 ve ER/PR- HER2+ meme kanserlerini temsil eden SKBR-3 hücre hatlarında çeşitli polifenolik bileşiklerin sitotoksik etkileri farklı saat ve dozlarda uygulanarak WST-1 assay ile belirlenmiş ve bir karışım oluşturulmuştur. Bu karışımın sitotoksik ve apoptotik etkileri de bu hücre hatlarında WST-1 ve Annexin V- 7AAD assayleri ile gösterilmiştir. Polifenolik madde karışımının %20'lik dozunun hücrelerde 0. ve 48. saatlerde hangi apoptotik mekanizmalar ve hücre döngüsünde rol oynayan yolak ve anahtar gen üzerinden indüklediği ise RT-PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Ekspresyonel değişimler B2M endojen kontrol kullanılarak belirlenmiş ve ardından 0. ve 48. saatlerdeki değişimleri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Her iki hücre hattında da hem apoptotik hem de hücre döngüsünde etkili kilit genlerin ekspresyonlarında değişimler gözlemlenmiştir. Uygulanan polifenolik madde karışımının her iki hücre hattında da farklı yolaklar üzerinden etkili olduğu ve uygun polifenolik madde karışımlarının kanser tedavisinde etkin ve/veya tamamlayıcı bir yaklaşım olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer of women with the most aggressive subtypes being highly observed among younger women. There may be no targeted therapies available or resistances commonly occur. Another challenge in treatment is intra-tumoral heterogeneity or the ability of tumors substituting the active pathways in order to survive. Therefore, novel therapeutic approaches effective on various subtypes and subtypes unresponsive to therapy without showing adverse effects are essential. Since polyphenolic compounds can impact a wide range of pathways without inducing any side effects, it was aimed to compose a phenolic compound cocktail (PK) effective on different aggressive cancer types. The cytotoxic impacts of various phenolic compounds on triple negative breast cancer cell line MDA-MB-231 and ER/PR- HER2+ cell line SKBR-3 were investigated in a time and dose dependent manner using WST-1 assay, and a cocktail was composed accordingly. The cytotoxic and apoptotic effects of the PK were demonstrated utilizing WST-1 and Annexin V-7AAD assays. Which apoptotic mechanisms and cell cycle related pathways with the application of the 20% dose of the PK were induced at the 0th and 48th hours was determined utilizing the RT-PCR method. Expressional alterations were calculated using B2M as an endogenous control and the fold changes between the 0th and 48th hours were compared. Expressional alterations in apoptotic and cell cycle related key genes were observed in both cell lines. Applied PK was found effective on both cell lines. Therefore it can be suggested that utilization of appropriate phenolic compound mixtures may be beneficial.