Robotlar ve uygulamaları
Robots and their applications
- Tez No: 624768
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; Geçmişten günümüze gelişimini arttıran robotlaşma süreci araştırılmış, robotlar kullanım alanlarına göre incelenmiş, robotların parça ve mekanik yapıları araştırılmıştır. Sanayi alanında sıkça kullanılan paralel robot tipleri arasında yer alan delta robotların çalışma prensipleri incelenmiştir. Delta robotlarının çalışma koşullarına göre tasarlanması için kinematik hesaplamalar araştırılmıştır. Delta robotun katı modeli hesaplamalara göre tasarlanmıştır. Gerekli elektronik kartlar tedarik edildikten ve robot monte edildikten sonra delta robota ait örnek uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The robotization process, which has increased its development from the past to the present, has been researched, robots have been examined according to their usage areas and the parts and mechanical structures of the robots have been investigated. Working principles of delta robots, which are among the parallel robot types which are frequently used in the industrial field, have been examined. Kinematic calculations for the purpose of designing delta robots in accordance with the working conditions have been investigated. The solid model of the delta robot is designed in accordance with the calculations. After the necessary electronic cards were supplied and the robot has been assembled and sample applications of the delta robot were made.